Zuckerberg 'Tam Sayfa' Özür Diledi!

Zuckerberg 'Tam Sayfa' Özür Diledi!

Mark Zuckerberg, 50 milyon Facebook kullanıcısının bilgilerinin satılması skandalının ardından özür dileme kampanyasına devam ediyor. Geçtiğimiz hafta CNN'e bir röportaj vererek özür dileyen Zuckerberg, gerekirse senatoda ifade vermeye hazır olduğunu ifade etmişti. Zuckerberg'in halkla ilişkiler kampanyaları büyük bir kitleye ulaşan "Facebook'u Sil (#deletefacebook)" kampanyasını durdurmaya yetmedi.

Zuckerberg kullanıcılarının güvenini kazanmak için İngiltere ve Amerika'daki dokuz büyük gazeteye tam sayfa ilanlar verdi. İlanda skandalın geliştiricilerle Facebook arasındaki bir güven açığına dayandığını belirten Zuckerberg "Bilgilerinizi korumak bizim sorumlulumuz. Koruyamıyorsak, hak etmiyoruz" başlıklı ilanında gerekli önlemleri zamanında almadığı için özür diledi.

The New York Times'da da Yayınlanan Tam Sayfa Özür Metni.

The New York Times'da da Yayınlanan Tam Sayfa Özür Metni.

Zuckerberg'in gazetelere verdiği özür metninin tamamı şöyle:

"Bilgilerinizi korumak bizim sorumlulumuz. Koruyamıyorsak, hak etmiyoruz.

2014 yılında milyonlarca Facebook kullanıcısının datasını sızdıran bir üniversite araştırmacısının geliştirdiği quiz uygulamasını duymuşsunuzdur. Bu bir güven açığı ve bunun olmasını engellemek için o zaman daha fazlasını yapmadığımız için özür dilerim. Bunun bir daha olmaması için gerekli önlemleri alıyoruz.

Buna benzer uygulamaları daha fazla bilgi almaması için hali hazırda durdurduk. şimdi de uygulamaların sizin Facebook'a kaydolurken verdiğiniz bilgilere erişimlerini sınırlandırıyoruz.

Ayrıca şu anda çözümlerimiz tamamlanana kadar gereğinden fazla kullanıcı bilgisine erişen uygulamaları da araştırıyoruz. Başka uygulamaların olduğunu da düşünüyoruz. Bunları bulduğumuzda da uygulamaları yasaklayıp, bunlardan etkilenen kullanıcılarımızı uyaracağız.

Son olarak da size hangi uygulamaların kişisel verilerinize erişebildiğini hatırlatacağız, böylece siz de ihtiyacınız olmayanları kendiniz kapatabilirsiniz.

Bu topluluğa inandığınız için teşekkür ederim. Daha iyisini yapacağıma söz veriyorum.

Mark Zuckerberg"

Facebook Hisseleri Değer Kaybetti

Bir önceki Pazar günü yaşanan skandalın ardından Facebook yatırımcıları hisseleri satmaya başladı. Haberin yayımlandığı hafta sonundan önce Facebook hisseleri 185 dolar civarında iken, geçtiğimiz haftayı 159 dolardan kapattı. Böylece dünyanın en büyük sosyal medya platformunun hisseleri yüzde 14 civarında düştü.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS