Yerli Elektronik Posta Geliyor!

Yerli Elektronik Posta Geliyor!

Yerlilikle ilgili tüm sektörlerde yapılan çalışmalar hız kazandı. Bunlardan biri de kişisel bilgilerin yurt dışına çıkmasının önüne geçmek üzere hazırlanan yerli elektronik posta çalışmaları oldu. Tübitak tarafından geliştirilen projenin kamuda hızla yaygınlaştırılması planlanıyor.

Kamu kurumlarının Elektronik Belge Yönetim Sistemleriyle sayısallaşma yönündeki çalışmaları hız kazandı. KEP ile entegre EBYS sistemleri sayesinde belge alış verişleri kağıtsız ortamlarda gerçekleştirilebiliyor. Bununla birlikte bu sistemlerin haberleştiği elektronik posta sistemlerinin tamamen yerli olmadığı bir ekosistemde yerli sayısallaşma çalışmaları eksik kalıyor. Bunu göz önünde bulunduran yetkililer elektronik posta hizmetinin de en kısa zamanda devreye alınması gerektiği görüşünde.

Anadolu Bilişim Buluşmaları programında konuşan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Galip Zerey, Tübitak'la yürütülen e-posta çalışmalarının kısa zamanda sonuçlanacağını ve konu ile ilgili yakın zamanda açıklama yapacaklarını kaydetti.

Eylem Planı Henüz Belli Değil

Vatandaşların da faydalanacakları hizmetin yaygınlaştırılması için bir eylem planı henüz bulunmuyor. Yabancı elektronik posta sağlayıcıların rekabeti sağlamak amacıyla sınırsız kota ve güvenlik önlemleri sunduğu e-posta sektöründe yerli sistemin yaygınlaştırılması için nasıl bir takvim izleneceği açıklanmadı.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS