Yüzüklerin Efendisi Yönetmeni Peter Jackson Terör Saldırısı Hakkında Konuştu

Peter Jackson Yeni Zelanda'da müslümanlara karşı düzenlenen terör saldırısını lanetledi.
Yüzüklerin Efendisi Yönetmeni Peter Jackson Terör Saldırısı Hakkında Konuştu

Yüzüklerin Efendisi yönetmeni Peter Jackson Yeni Zelanda'da müslümanlara karşı düzenlenen terör saldırılarını lanetledi. 49 kişinin şehit olduğu saldırı hakkında Variety'ye konuşan ünlü yönetmen Yeni Zelandalıların yıkıldığını söyledi.

Dün Cuma namazında Yeni Zelanda'nın Christchurch şehrinde iki farklı camiye saldıran teröristler 49 kişiyi şehit ederken, onlarca kişiyi yaraladı. Yeni Zelanda polisi saldırıyle ilgili olanların tamamını tespit etmeye çalışırken, ülke genelinde yas ilan edildi. 

Yeni Zelanda'da 49 müslümanın şehit edilmesiyle sonuçlanan terör saldırısı sonrası yas ilan edildi.

Yeni Zelanda'da 49 müslümanın şehit edilmesiyle sonuçlanan terör saldırısı sonrası yas ilan edildi.

Yüzüklerin Efendisi serisinin ve Hobbit filmlerinin yönetmeni olan Peter Jackson terör saldırısı ile ilgili Variety'ye konuştu. Kendisinin ve Yeni Zelandalı kardeşlerinin müslümanların yanında olduğunu ifade eden yönetmen şöyle konuştu:

"Ben ve Yeni Zelandalı kardeşlerim, müslüman erkek ve kız kardeşlerimize sevgi ve desteğimizi göstermek için bir aradayız. Yeni Zelandalılar kahroldu. Bu korkakça suçtan zarar gören her kim varsa kalbimiz onlarla birlikte. Müslüman kardeşlerimizin şifa bulması ve bu korkunç trajediyi atlatması için her ne gerekiyorsa yapacağız."

Yeni Zelanda dünyanın en barışçıl yerlerinden biri olarak görülüyor. Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit filmlerine ev sahipliği yapan ülkede Cuma namazı sırasında en korkunç terör olaylarından biri yaşandı. Al Noor ve Linwood camilerinde cuma namazı kılan müslümanlar radikal ve İslam düşmanı kişilerin saldırısına uğradı. 28 yaşındaki Avustralyalı bir radikal bugün mahkemece tutuklandı.

Thor: Ragnarök filminin yönetmeni olan Taika Waititi de saldırıyı kınayarak bunun ülkesini yansıtmadığını söyledi:

"Böyle bir nefret suçunun benim memleketimde olmasından ötürü ölüyorum. Kalbim kurbanlar, aileleri, müslüman toplumu ve bizim adalarımızı vatanı olarak seçmiş herkesin yanında. Bu biz değiliz."

Yeni Zelanda'da müslümanlara karşı düzenlenen terör saldırısı tüm dünyanın tepkisini çekti. Amerikan Başkanı'ndan konu ile ilgili yapılan açıklamada müslüman ve İslam kelimelerinin hiç kullanılmaması dikkat çekti. Amerikan yönetimi şehitler için kurbanlar ifadelerini kullanırken, saldırıyı düzenleyen kişilerin bulunması için her türlü desteği vereceklerini söyledi.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS