Yenilmezler Sonsuzluk Savaşı Film Eleştirisi

Yenilmezler Sonsuzluk Savaşı Bölüm 1 doğum gününüzde bir sürü hediye paketinin arasında boğulmuş gibi hissettirebiliyor

Yenilmezler Sonsuzluk Savaşı Bölüm 1, iflah olmaz Marvel hayranlarına müjde gibi bir film. Thor'la (Chris Hemsworth) Star Lord'un (Chris Pratt) ağız dalaşı yaptığı, sonunda birinin (bilin bakalım kim?) Tony Stark'a (Robert Downey Jr.) ağzının payını verebildiği keyifli bir film var karşımızda. 

Aylardır reklam faaliyetleri sebebiyle neredeyse her sinemaseverin gündemini doldurmayı başaran Yenilmezler Sonsuzluk Savaşı sonunda hangi süper kahraman ölecek, hangileri ikinci filmde arzı endam edecek ve 'Hawkeye' namı-diğer Ronin nerede sorularının kısmen cevabını veriyor ancak bazı sürprizleri ikinci filme sakladığı için sinema salonundan buruk ayrılabilirsiniz.

Öncelikle Marvel'in 10 yıldır hazırlık yaptığı Sonsuzluk Savaşı çok kalabalık bir film. Kendinizi kanallar arasında zap yaparak birden fazla filmi izlemiş gibi hissediyorsunuz ama yönetmen Anthony ve Joe Russo'ya bu konuda acımamak elde değil. Her biri ayrı ayrı çok sevilen süper kahramanlara eşit muamele yaparak kocaman bir savaşı görselleştirmeye çalışmak zor iş. Çalışmak diyorum çünkü bazı sahnelerde bunda pek başarılı olamadıklarını söylemek mümkün. Scarlett Johansson'un süper ajanı Black Widow'unun fazlalık gibi hissettirdiği sahneler var diyeyim gerisini siz anlayın. Bu kadar büyük bir kanvasta resim yapmaya çalışmanın dezavantajlarından biri bu. Bir tonluk filmi market poşetine sığdırmaya çalışan yönetmenleri, karakterlerin kafasını gözünü yarmadan seyirciyi mutlu etmeyi başardıkları için tebrik etmek lazım.

Sonsuzluk Savaşı organik bir senaryodan ziyade devasa bir hesap makinesi gibi. Bu anlamda bazen hayal kırıklığı yaşayabiliyorsunuz. Yönetmenlerin o iki kahramanın süper güçlerini hangi spesifik sorunun çözümü için bir araya getirdiğini (masa başında senaryo üzerinde puzzle oynayan çocuklar gibi çalıştıklarını hayal edin) kolayca anladığınızda daha fazlasını hak ettiğinizi düşünüyorsunuz ama hikaye o kadar hızlı akıyor ki isyan etmeye fırsatınız kalmıyor. Öte yandan sosyal medyada binlerce fan teorisinin uçuştuğu bir ortamda Yenilmezler 4 filminin de sırlarını açık etmemek için hikayeyi çok akıllıca ve yavaş yavaş çözümlemelerini de takdir ediyorsunuz. Bazen kendinizi kalabalık bir doğum günü partisinin ortasında gibi hissediyorsunuz. Bir sürü insanın getirdiği hediye paketlerini açmaktan usandığınız hissiyatına kapıldığınız da oluyor ama bunların hepsi küçük dertler.

Kötü adam cephesinden de güzel haberler var. Asgardlı Loki, Wakandalı Killmonger derken kötü adam tasarımında çıtayı yükselten Marvel, Sonsuzluk Savaşı için başarılı bir kötü adama imza atmış. Sonsuzluk taşlarını ele geçirerek dünyaları yok eden Thanos seyirciyi nefretle empati arasındaki gri bölgede bocalatmayı başarıyor. Belki fazla pembe olduğu için hafife alma yanılgısına düştüğünüz her an sağlam bir yumruk darbesi ile neleri başarabildiğini gördüğünüzde bunun sadece bir film olduğunu kendinize hatırlatma ihtiyacı hissedebiliyorsunuz ama en sevilen kötü adamlar listesinin kralı olduğunu söylemek zor. İlla ki bir sıralama yapılacaksa Loki, Killmonger ve Thanos şeklinde bir liste yapsak kimse küsmez.

Yenilmezler Sonsuzluk Savaşı Bölüm 1, keyifli bir yapım. Eşinin zoruyla sinemaya gidenler için bile bir kova dolusu patlamış mısırı bitirmek için şahane bir mazeret. Bazen hikayeden koptuğunuzu, bazen bazılarının diğerlerinden daha keyifli olduğu muhakkak süper kahraman grupları arasında zıplayıp durduğunuzu hissettirecek zayıflıkları var ancak bunu Kara Panter ya da Kaptan Amerika'nın solo filmleriyle karşılaştırarak yorum yapmak hata olur. Yönetmenler dünyanın en güçlü süper kahramanlarının (DC'nin Superman'i dahil, sonuçta Batman tarafından öldürülebildiğini gördük) her birinin egolarıyla mücadele ettiklerinin farkında ve hiçbir karakteri arkada bırakmamak için ellerinden geleni yapmışlar.

Peki Sonsuzluk Savaşı Bölüm 1 Marvel evreninin en iyi filmi mi? Hayır.

Kara Panter, Thor Ragnarok ve Doktor Strange'i görmemiş olsaydık belki ama daha önce de belirttiğimiz üzere süper kahramanların derinlemesine karakter analizi yapılabildiği ve yönetmenlerin bir cephede savaşmasının yeterli olduğu solo filmleri kotarmak daha kolay bir iş. Yenilmezler Sonsuzluk Savaşı'na bu noktada torpil yapmak gerekebilir. Hele filmin ikinci yarısında epik sayılabilecek ölçekte bir savaşa tanıklık ettiğinizde bilgisayar oyunlarından fırlamış gibi basit görünen basit yaratık tasarımlarına bile aldırmıyorsunuz.

Yenilmezler Sonsuzluk Savaşı Bölüm 1 Türkçe Altyazılı Fragman

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS