Triple Frontier Film Eleştirisi

Triple Frontier Film Eleştirisi
Triple Frontier Film Eleştirisi

Netflix her ne kadar yeni hikayeler anlatsa da kendini ispatlamış, garantici (bazıları için tembel) sayılabilecek yöntemlere başvurmaktan çekinmiyor. Bunun iki sebebi var; birincisi her zamanki gibi seyirciyi kazanmak. Diğeri ise şayet kimyayı tutturursa kendi A-Takımı'nı kurmak.

Biz bu b.ku neden yedik fıkrasını bilirsiniz. Efendisi ile kahyası yolda giderken, efendi kahyasına yolda gördüğü at pisliğini yerse ata binebileceğini söyler. Kahya mırın kırın etse de bir şekilde ikna olur, ata binmesi için gereken meydan okumayı kabul eder. Hikaye bu ya, bu kez de o efendisine aynı teklifte bulunur. Yine hikaye bu ya, efendisi kabul eder, pisliği yer ve ata biner. İçlerinden hangisiydi bilemiyorum ama birisi sorar. Madem ilk halimize geri dönecektik, biz bu b.ku neden yedik? Triple Frontier bitip de jenerik akmaya başladığında aynen böyle hissedeceksiniz. Tek fark filmi izlemekten biraz keyif alacaksınız ama karakterlerin t0 anına dönmesi filmin ortalarında yakaladığınız tatmini silip süpürüverecek.

Triple Frontier ekibi.

Triple Frontier ekibi.

Triple Frontier sisteme ve bir uyuşturucu patronuna orta parmak gösterip zengin olma hayali kuran beş askerin etik çıkmazlarıyla nasıl baş ettiklerini anlatıyor. Bunun için hayatta en iyi bildikleri şey askerlik olan ve bunun da farkında olan beş kaslı adamı bir araya getiriyor. Santiago 'Papaz' Garcia (Oscar Isaac), Tom 'Kızılsinek' Davis (Ben Affleck), William Demirkafa (Charlie Hunnam), Ben Miller (Garrett Hedlund) ve Francisco 'Kedibalığı' Morales (Pedro Pascal) böyle bir görevi yerine getirmek için cuk diye oturan yeteneklere ve havalı takma adlara sahip askerler. Aslında hiçbiri böyle bir şeyi yapmak istemese de Pope şimdiye kadar ülkelerine yaptıkları hizmetin karşılığı kötü bir emekli maaşı olmamalı diyerek hepsinin kanına girmeyi başarıyor. Hani işinize öyle geldiği zaman kendinizi ikna etmek istediğiniz durumlar vardır ya, bu da öyle bir durum. İşin ucunda 75 milyon doları beşe bölmek olunca Pope'un işi çok da zor olmuyor. Böylece Kolombiya'nın balta girmemiş ormanlarından çuval çuval parayı okyanusa taşıma serüveni başlıyor.

Netflix'in A-Takımı'nın, sevdiğimiz A-Takımı ile tek benzerliği ikisinin de kaslı eski askerlerden oluşması ama hepsi bu. Triple Frontier'de bir araya gelen askerlerin arasındaki kimya seyirciyi yakalayamıyor. Hollywood'un en torpilli oyuncularından biri olduğu hiç kuşku götürmeyen Ben Affleck burada da kendinden beklenen sıkıcı ve kodum mu oturturum imajını başarıyla sergiliyor. Aslında Affleck'in bu imajı filmin atmosferine tam oturuyor ve bu anlamda yönetmen J.C. Chandor doğru oyuncu seçimi konusunda övgüyü hak ediyor, ama ekibe daha başarılı arka hikayeler yazma ve karakter gelişimi ve çözümleme konusunda bir sonraki filmine dört gözle baktıracak bir performans sergilediğini söylemek zor. 

Triple Frontier, her ne kadar birkaç başarılı aksiyon sahnesine sahip olsa da beklediğiniz gibi bir aksiyon filmi değil. Askeri operasyonların gerçek hayatta hangi dinamiklerden etkilendiğinin ve göründüğü kadar heyecanlı olmadığının altını çizen film daha çok bir mesaj verme kaygısında. Bu yüzden ara ara yakaladığı adrenalini korumayı başaramıyor.

Stil sahibi, askeri bir trajedi öyküsü izlemek istiyorsanız Triple Frontier aradığınız film olabilir, ancak gece sizi uyanık tutacak bir adrenalin bombası izlemek istiyorsanız bir başka Ben Affleck filmi olan Operasyon: Argo daha iyi bir seçenek. Unutmadan söyleyeyim, Netflix filmden beklediği parayı kazanırsa bu takımı yeniden bir araya getirecektir. Çünkü ikinci filme sağlam bir yeşil ışık yakarak perde kapanıyor. Pardon bu bir sinema fimi değildi, değil mi?


Mydoviz Puanı: 3.5/5
 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS