Organize İşler: Sazan Sarmalı Film Eleştirisi

Organize İşler: Sazan Sarmalı keyifli bir seyirlik.
Organize İşler: Sazan Sarmalı Film Eleştirisi

Yılmaz Erdoğan'ın yazdığı, yönettiği ve aynı zamanda da oynadığı Organize İşler: Sazan Sarmalı vizyona girdi. Her ne kadar filmden önce yaklaşık yarım saatlik reklam seyircinin sabrını zorlasa da salondan ayrılan yüzler genel olarak mutluydu.

Organize İşler: Sazan Sarmalı, ilk filmin izinden gidiyor. Yine İstanbul'dayız. Bu kez telefonda savcı numarası yaparak insanları nasıl dolandırdıklarını gösteren bir sahneyle açılıyor film. Kendi tabiriyle arka sokakların en tatlısı Asım Noyan'a (Yılmaz Erdoğan) can evinden dokunan bu vaka sonrası yer yer duygusal ve tabii ki komik bir hesaplaşma serüveni başlıyor ancak bu kez sazan sarmalının karşı cephesinde İstanbul'un bahis mafyasının önemli isimlerinden biri (Kıvanç Tatlıtuğ) var.

Ne yalan söyleyeyim ilk filmde Cem Yılmaz'ın plazma sevici, golf oyuncusu performansını gördükten sonra Kıvanç Tatlıtuğ'un kötü adam rolünde ezik kalacağını bekliyordum. Hele ki oyunculuk şöhretini yakışıklı tatlı çocuk imajına borçlu olan Tatlıtuğ'un afişlerdeki zorlama kötü adam makyajı beklentilerimi iyice aşağı çekmişti ama filmin en renkli, en komik ve en ciddi sahnelerini kendisine borçlu olduğumuz usta bir oyuncu çıktı karşımıza. Film için göbek mi yaptı bilmiyorum ama tipi, duruşu, konuşması ve evlere şenlik kıkırdamasıyla Kıvanç Tatlıtuğ filmin en güçlü kozlarından biri.

Yılmaz Erdoğan, Asım rolünde, özellikle doçent doktor tiplemesiyle çok başarılı. Bu filmde de duygusallık dozunu gayet iyi bir şekilde ayarlamayı başaran yönetmen Erdoğan, hikayenin akışının yavaşladığı yerlerde usta manevralarla tempoyu artırıyor. Filmin sonunu da klişelerden uzak kalmak ve kolay çözülmemek adına seyircinin beklediği şekilde bağlamıyor ancak biz bunu devam filmine yeşil ışık olarak yorumluyoruz.

Ata Demirer filmde küçük bir sahnede görünüp kayboluyor ve ağızlarda komik ama buruk bir tat bırakıyor. Keşke daha fazla sahnede daha büyük rollerde oynasaydı diye hayıflanmadan edemiyorsunuz.

Organize İşler: Sazan Sarmalı oldukça komik bir film. Ailecek, çocuklarınızın gözünü ellerinizle kapatmanıza gerek kalmadan sinemada izleyebileceğiniz bir yapım. İlk filmin sürpriz faktörünün ortadan kalkması sebebiyle onun gölgesinde kalabilir, ama Kıvanç Tatlıtuğ'u bir de mafya babası olarak izlemek ve kıkırdamasına kahkaha atmak istiyorsanız tavsiye edilir. Sanayi tüpü oğluyla, cibilliyetine sürekli küfreden babanın muhteşem performansına ayrıca bayılacaksınız. İlk Organize İşler'e göre bir tık zayıf, yer yer kendini tekrar eden ama şu vizyon haftası itibarıyla rakipsiz bir seyirlik arıyorsanız en doğru adres Sazan Sarmalı...

Organize İşler: Sazan Sarmalı Fragmanı

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS