O Bölüm 2 Film Eleştirisi

O Bölüm 2 Film Eleştirisi
O Bölüm 2 Film Eleştirisi

İtiraf etmeliyim ki O Bölüm 2'ye biraz torpil yaptım. İlk filmi tüm zamanların en çok hasılat yapan korku filmlerinden biri yapmayı başaran kreatif ekip bu kez bir orijin hikayesi anlatıyor. Palyaço neden bu haylazlıkları yapıyor diye merak ediyorsanız ve reklamlarla birlikte üç saati aşkın bir süre koltukta oturmak gözünüzde büyümüyorsa Kaybedenler Kulübü'ne hoş geldiniz.

Stephen King'in kalın ve ağır (hem kilo hem de içerik olarak) romanından uyarlanan O Bölüm 2 (It Chapter Two) sinema filmi hakkında söylenebilecek negatif şeyleri bir an önce aradan çıkarıp keyifli detaylara girmek istiyorum. Film çok uzun. Fazlaca görsel efekt kullanımı ikna ediciliği azaltmış. Seyircinin bilinç altına sağlam tokatlar çakıp geçen momentumu yüksek tır gibi hızlı ve sert bir korku filmi olabilecekken eleştirmenleri ikna etme kaygısından olsa gerek artık her biri yetişkin olan eziklerin travmalarına fazlaca odaklanmış. Fantastik bir şeytanı izlediğinizi hiç unutmazsanız filmdeki sündürmeleri, kendini aşırı ciddiye alan bazı sahnelerdeki sahteliği, zayıf arka plan hikayelerini ve o güzelim palyaçoyu yeterince iyi kullanamamış olmalarını affedebiliyorsunuz.

O Bölüm 2 Film Eleştirisi

Benim gibi yıllar önce kitabı okuduysanız bazı detayları yeniden hatırlamak çok keyifli. Bir önceki filmde Pennywise'ın tekinsiz kasabasında şeytanla mücadele eden çocuklar palyaço bir daha hortlarsa bir araya geleceklerine dair kan yemini etmişlerdir ve tabii ki palyaçomuz gölgelerin içindeki uzun süren bekleyişinin ardından kasaba halkına hayatı dar etme vaktinin geldiğine karar vermiştir. O çocuklardan kasabada yaşamayı tercih eden tek isim olan Mike (Isaiah Mustafah) çirkin bir olayın ardından başladıkları işi bitirmeleri için arkadaşlarına haber gönderir ve sahneye yeni yüzler çıkar.

Kardeşini yağmurlu bir günde palyaçoya yem eden Bill (James McAvoy) o kadar yılın ardından hala yas tutmaktadır. McAvoy'un oyunculuğunu severim de Bill'in bitiremediği kitaplarının suçunu hala yıllar önce yaşadığı travmaya atması pek inandırıcı değil. Zengin kocasından ara sıra dayak yiyen Beverly (Jessica Chastain) hala o küçük kızıl saçlı, hassas kız çocuğunun kırılganlığında ancak bu kez tuhaf şeyleri görebilme yeteneğine sahip. Ben (Jay Ryan) fazla kilolarından kurtulmuş ve bir emlak zengini olmuştur. Bill Hader'ın Richie'si başarılı bir stand-up komedyeni, James Ransone'un Eddie'si ise bir sigorta şirketinde hasar tespit eksperi olarak hayatına devam etmektedir. Alarm sinyali gelip de Kaybedenler Kulübü tekrar Derry'de buluştuğunda savaş başlar.

O Bölüm 2 - Ezikler Kulübü

O Bölüm 2 - Ezikler Kulübü

Ekipten, ki bence o da ekibin önemli bir üyesi, hiç değişmeyen isim ise Pennywise'ı yine muhteşem bir performansla canlandıran Bill Skarsgård. Bu rolü oynarken çok keyif aldığına hiç şüphe yok. İçindeki şeytanı (dişleri desem daha doğru) gösterirken nostaljik korku filmlerindeki kamera açısını kullanmalarını çok beğendim. 

Filmin bazı sahneleri tablo güzelliğinde. Pennywise'ın orijin hikayesinde tüylerini ayağa kaldıracak detaylar mevcut. Vurduğu zaman sert vuran bazı sahnelerde koltuğa yapışıp kalıyorsunuz. Fragmanda da göründüğü için sürpriz bozan niteliğinde olmayan içine şeytan kaçmış yaşlı ve hastalıklı teyze sahnesindeki estetik gerçekten etkileyici. Asıl büyük korkumuzun gölgeler içinde avını gözleyen uğursuz palyaçolardan ziyade yalnızlık, çaresizlik ve ölmeye hasret bırakan hastalıklar olduğunu vurucu bir şekilde özetliyor.

O Bölüm 2 - Hastalıklı Şeytan Teyze

O Bölüm 2 - Hastalıklı Şeytan 

O Bölüm 2, Stephen King'in tekerin altına koysanız arabayı geriye kaçırmaz ağırlığındaki kitabının başarılı bir uyarlaması. Filmin gereğinden uzun olduğuna hayıflananlar için biraz da Stephen King'i adres göstermek lazım ama yönetmen Andy Muschietti de orijinal materyale sadık kalma hususunu biraz abarttığı için suçlu. Yağmurlu bir günde üstünüze yağmurluğunuzu çekip ormanda yürüyüş yapmaktan hoşlanan tekinsiz romantiklerdenseniz O Bölüm 2 tam da size göre. Yok ben güneşli havada arkadaşlarımla Starbucks'ta otururken Instagram'da takılan ve odaklanma süresi bir balıktan hallice tiplerdenim diyorsanız, ki bu günlerde hangimiz değiliz ki, azıcık ama azıcık sıkılabilirsiniz. Eninde sonunda filmi izleyeceksiniz, sürpriz bozanların stresinden kurtulmak için kocaman bir patlamış mısır kovası kucağınızda sinemada izleyin.

Mydoviz Puanı: 4/5


O Bölüm 2 Türkçe Altyazılı Fragman

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS