Momo Neden Yasaklanmıyor? iOS ve Android'de Momo Nasıl Engellenir?

Momo neden yasaklanmıyor? Kim bu Momo?
Momo Neden Yasaklanmıyor? iOS ve Android'de Momo Nasıl Engellenir?

Momo aslında bir oyundan ziyade meydan okuma aktivitesi. Momo çılgınlığının arkasındaki kişiler bu kulübe sürekli yeni kurbanlar arıyor ve özellikle kandırılmaya, istismar edilmeye müsait çocuklarda maalesef başarılı olabiliyor. Peki Momo denen bu tehlike neden yasaklanmıyor?

Momo tüm dünyada salgın bir hastalık gibi yayılmaya devam ediyor. Aileler şikayetçi, çocuklar Momo denen pörtlek gözlü ve tehditkar gülüşlü canavarı görünce korkuyor ama devlet kurumlarının elinden fazla bir şey gelmiyor.

Momo ilk olarak geçtiğimiz Eylül ayında Kolombiya'da ortaya çıktı. 16 yaşındaki bir oğlan ve 12 yaşındaki bir kız çocuğunun kendilerini öldürmeleri sonrasında yapılan araştırmalar bu intiharların şüpheli WhatsApp mesajlarıyla ilgili olabileceğini ortaya çıkardı. Kolombiya hükümet sözcüsü Janier Landono o zaman yaptığı açıklamasında şöyle konuştu: "Görüşüne bakılırsa çocuklar WhatsApp üzerinden bu oyunu oynamaya başlamışlar ve Momo kendilerine zarar vermelerini istemiş. Oyunun birkaç seviyesi var ve intihar bu seviyelerin en sonuncusu."


Momo hakkında ilk önce okumanız gereken dosya: Momo İntihar Oyunu Nedir?


Momo ülkemizde de gündemden hiç düşmedi. Aileler Momo denen bu tehlikeden rahatsızlıklarını sürekli dile getirmelerine rağmen somut bir adım atılamamasından şikayetçi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu olayı takip ettiğini açıkladı. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan Twitter hesabından aileleri uyardı.

Momo Neden Yasaklanmıyor?

Momo'nun yasaklanamamasının sebebi kaynağının belli olmaması. Momo denen grup kurbanlarını her platformdan seçebiliyor. Facebook veya Instagram'da yaptığı paylaşımlarına bakarak kurbanlarını seçtiği zannediliyor. Kurbanının telefon numarasını ya da e-posta adresini ele geçirdiğinde de tehditkar mesajlar göndermeye başlıyor. Kurban ilk mesaja cevap verdikten sonra Momo daha da cesaretlenerek kurbanına görevler vermeye başlıyor. Bu görevler arasında kişinin kendisine zarar vermesi de dahil ürkütücü şeyler yer alıyor.

Kim bu Momo ve ne istiyor?

Kim bu Momo ve ne istiyor?

Momo'nun engellenememesinin ya da hükümet tarafından yasaklanamamasının sebebi kaynağının belli olmaması. Momo çılgınlığının arkasındaki ekip her kimse telefon numaralarını sürekli değiştiriyor. Bir kişi Momo'dan mesaj geldiğini ihbar etse ve telefon numarasını yetkililere verse bile mesajlar muhtemelen yurt dışındaki bir operatöre ait olduğundan ve aynı numara bir daha kullanılmadığından engelleme yapılamıyor.

WhatsApp'ta Momo Nasıl Engellenir?

Momo intihar oyunu bilinmeyen bir numaradan gelen mesajlarla başlıyor. Bu mesajlara cevap verildiği takdirde kurban ağa yakalandığından Momo mesaj göndermeye devam ediyor. Bu mesajlar arasında eğer yaptıklarını polise veya bir başkasına söylemesi halinde kişiye veya ailesine zarar verileceği de yer alıyor. Aslında mesajların etkili olması, bir başka deyişle kişinin söylenenleri yapması için Momo'nun elinde bir koz olması gerekiyor. Kurbanın sosyal medya hesaplarında veya İnternet sitelerinde yaptığı paylaşımlara bakarak zayıf yönlerini keşfeden Momo ekibi nereden vuracağını çok iyi biliyor.

Bununla birlikte Momo bir meydan okuma oyunu olarak görüldüğünden çocuklar bile bile Momo ile irtibat kurmaya çalışabiliyor. Momo'nun bilinen numaraları bu taleplerin çoğuna cevap bile vermiyor.

Yine de bilinmeyen numaralara karşı önlem alınarak Momo'yu engellemek kısmen de olsa mümkün. iPhone ve Samsung Galaxy gibi akıllı telefonlarda WhatsApp uygulamasında bir numaranın üstüne tıklandığında açılan seçenekler arasından Engelle seçeneği işaretlenerek daha fazla mesaj gelmesi engellenebiliyor, ancak maalesef Momo kişiyle irtibat kurmadan mesaj göndermesini engelleyecek bir yöntem yok.

Momo aileleri ürkütse de şirketler bu korkunç canavarı ürünlerinde kullanmaya başladı. Dünyaca meşhur Grand Theft Auto (GTA)'da Momo avatar olarak kullanılabiliyor. Ayrıca Microsoft'un satın aldığı Minecraft'ta da Momo'ya rastlamak mümkün. Ailelerin çocuklarının tüm iletişim kanalları ile birlikte oynadıkları oyunları da gözden geçirmelerinde fayda var. Oyun sektörünün giderek yeni sosyal medya platformu olmaya doğru evrildiği günümüzde Momo daha anonim ve daha kolay bir şekilde faaliyetlerine devam etmeye devam edecek görünüyor.

Momo ve Mavi Balina Aynı Şey mi?

Momo ve Mavi Balina aslında aynı şekilde çalışıyor. İkisi de kurbanlarına anonim hatlar üzerinden mesajlar göndererek tehdit ediyor ve görevler veriyor. Her ikisi de kurbanlarının sınırlarını zorlamasını istiyor ve her ikisi de çocukların intiharlarıyla ilişkilendirilmiş durumda.

Momo ve Mavi Balina aynı şey mi?

Momo ve Mavi Balina aynı şey mi?

Momo ve Mavi Balina benzeri tehditlerin başarılı olması için kurbanın aleyhinde bir koz veya zaafiyet bulunması gerekiyor. Bunları iyi analiz eden karanlık kişiler ele geçirdikleri kurbanlarına hayvanları öldürmek de dahil korkunç görevler verebiliyor. Dolayısıyla sosyal medyada yapılan paylaşımlarda kişisel veya ailevi bilgileri paylaşmamak gerekiyor.


MOMO VE MAVİ BALİNA HAKKINDAKİ POPÜLER HABERLERİ MUTLAKA OKUYUN:

Momo Nedir?

Mavi Balina Nasıl Oynanır ve Neden Yasaklanmıyor?


 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS