Mavi Balina Nasıl Oynanır ve Neden Yasaklanmıyor?

Mavi Balina Nasıl Oynanır ve Neden Yasaklanmıyor?
Mavi Balina Nasıl Oynanır ve Neden Yasaklanmıyor?

2013'ten beri özellikle çocukları intihara sürüklemeye devam eden Mavi Balina sanal dünyanın en büyük tehlikelerinden biri. Oyunun doğası ve potansiyeli göz önünde bulundurulduğunda bazı uzmanlara göre Mavi Balina çok büyük bir tehlikenin temsilcilerinden sadece biri. Peki özellikle çocuklar için bu kadar riskli olan Mavi Balina neden yasaklanmıyor? Mavi Balina kurbanlarını nasıl seçiyor?

Mavi Balina'yı kimin yaptığı hala gizemini koruyor ancak eski bir psikoloji öğrencisi olan Philipp Budeikin adındaki biri oyunu kendisinin icat ettiğini itiraf etti. Bu itirafının ardından üniversiteden atılan Budeikin oyunun amacının temiz toplumun normlarına uymayan insanlardan kurtulmak olduğunu açıkladı.

Mavi Balina'nın özellikle çocukları hedef aldığı göz önünde bulundurulduğunda Philipp Budeikin'in motivasyonu geçerliliğini yitiriyor. Belki de bir şaka olarak başlayan bu oyun özellikle 2016 ve 2017 yıllarında dünya çapında çocukların ölümüne sebep oldu. Peki bu oyun nasıl oynanıyor? Oyunun adresi belli ise neden yasaklanmıyor? İşte Mavi Balina ve Momo gibi türevlerinin dehşete düşürücü potansiyeli bu soruların ardında yatıyor. Mavi Balina'yı oynayabilmek için gireceğiniz sabit bir İnternet sitesi, mobil uygulama veya bir IP adresi mevcut değil. Dolayısıyla devlet kurumlarının ve güvenlik kurumlarının eli kolu bağlı oturmaktan başka ellerinden çok da bir şey gelmiyor.

Neden Mavi Balina?

Mavi Balina dünyanın en büyük ve bazılarına göre en sevimli hayvanı. Okyanuslarda kimseye bir zararı olmadan yaşayan, altı fil veya üç otobüs veya bir Boeing uçağı uzunluğundaki bu memelinin böyle bir oyuna neden adını verdiği merak konusu. Oyunu geliştiren kişilerle iletişime geçmek mümkün olmadığından bu konuda net bir bilgi bulunmamakla birlikte uzmanların tahminleri var.

Neden Mavi Balina?

Neden Mavi Balina?

Mavi Balina okyanusun sessiz derinliklerinde bir hayvan. Yaşadığı ortama dair fotoğraf ve videolara bakıldığında okyanusun derinlikleri oldukça depresif bir tablo çizdiğinden bu oyunun tuzağına düşen kurbanların ruh halini gayet başarılı bir şekilde özetliyor. Gökyüzü mavisinin bir ton koyusu olan mavinin insanlarda depresyon ve endişeye sebebiyet verdiğine dair bilimsel çalışmalar mevcut.