Marvel Kara Panter'i Oscar'a Aday Gösteriyor

Kara Panter, Marvel'in Oscar Ödülleri'ndeki yeni umudu.
Marvel Kara Panter'i Oscar'a Aday Gösteriyor

Dokuz kez aday gösterilmelerine ve on yılı aşkın süre boyunca Yenilmezler gibi gişe canavarlarını çıkarmasına rağmen Marvel filmlerinden hiçbiri şimdiye kadar bir Oscar ödülü kazanamadı. Marvel bu gidişatı kırmak için önümüzdeki senenin Oscar ödülleri için kendi adaylarını açıkladı.

Marvel'in yeni Oscar ödülleri için en güçlü adayı bu senenin gişe rekortmenlerinden biri olan ve hem eleştirmenlerin hem de seyircinin gönlünü kazanmayı başaran Kara Panter (Black Panther). Kara Panter filmi Disney-Marvel için bu sene en iyi film olmaya aday. Bununla birlikte Disney, Kara Panter filmlerini Oscarların en güçlü kategorilerinde de aday gösteriyor.

Bunların arasında:

En İyi Yönetmen - Ryan Coogler

En İyi Erkek Oyuncu - Chadwick Boseman

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu - Michael B. Jordan, Martin Freeman, Daniel Kaluuya, Winston Duke, Sterling K. Brown, Forest Whitaker ve Andy Serkis

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu - Lupita Nyong’o, Danai Gurira, Letitia Wright ve Angela Bassett yer alıyor.

Disney ayrıca ayrıca En İyi Senaryo, Kostüm Tasarımı, Görsel Efekt ve Film Müziği dallarında da Kara Panter'in aday olması muhtemel.

Marvel ilk defa bir filmini En İyi Film dalında Oscar'a aday gösteriyor. Oscar'ın en güçlü kategorisi olan bu dalda Kara Panter'in şansının ne kadar yüksek olduğu adaylar açıklanınca belli olacak ancak Disney-Marvel'in bir filmini aday göstermesi filmin o kategoride kesinlikle yarışacağı anlamına da gelmiyor.

Marvel'in ezeli rakibi DC Comics'in Oscar karnesi daha başarılı. Geçtiğimiz sene her ne kadar çok beğenilmese de Suicide Squad, En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı kategorilerinde Oscar ödüllerini kazandı. Bundan daha önce de 2008 yılında Kara Şövalye filmindeki efsanevi Joker karakteriyle Heath Ledger, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü kazanmayı başarmıştı.

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS