Kirpi Sonic Eleştirisi

Kirpi Sonic Eleştirisi
Eskilerin oyun düşkünü nostaljik ergenler sinema sektörünün kolay hedefi olarak görülmeye devam ediyor. Kirpi Sonic bunun en güncel örneklerinden biri ve maalesef hızlı koştuğu gibi hafızanızdan öylece silinip gidiverecek.
Kirpi Sonic benim gibi eskiden bu oyunu oynayan ve hala da eline aldığında saatlerini harcayacak yetişkinlere hitap eden bir yapım değil. Eski mavi tüylü dostumuz gişeyi göz önünde bulundurduğunuzda doğru bir karar olmakla birlikte yanlış bir hikayeye kurban gitmiş. Bu film çocuklara hitap ediyor. Dolayısıyla hayal kırıklığına uğradım.
 
Ailece çoluk çocuk izleyecekseniz sorun yok ancak filmde yetişkinlerin hatrı sayılır bir işlevi yok. Aşırı karikatürize bir yetişkin dünyası, kolay şakalar, dümdüz bir hikaye anlatımı ve sürekli arkadaşlık vurgusu yapması filmi yetişkinlerin gözünde zayıflatıyor. Yetişkin kelimesini ne kadar çok tekrar ettiğimden duyduğunuz rahatsızlığı filmi izlerken siz de yaşayacaksınız.
 
Çocuklar için Kirpi Sonic hızlı koşup altın toplayan bir memeliden daha fazlası değil. Jim Carrey'in oynadığı yine aşırı karikatürize kötü adam Dr. Robotnik bazı sahnelerde eğlendirmeyi başarıyor ama eğlenceniz de bu bazı sahnelerde hapsolup kalıyor. Jim Carrey her ne kadar doksanlardaki performanslarını aratmayan bir oyun sergilese de artık yaşlandığının sinyallerini veriyor.
 
Filmi yerden yere vurmayayım, ama duygusal bağınızın olduğu bir karakteri sinema perdesinde görünce her şeyin mükemmel olmasını beklersiniz ya, bizimkisi biraz da öyle bir isyan ama gişede çıkaramazsak bari reklamlardan kazanalım diyen yapımcıların ucuz numaralarına sinirlenmemek elde değil. Filmde reklamların gözünüze sokulması en başta çok ayıp. Bilbordlarda, online reklamlarda her yerde gördüğünüz ve belki biraz unutmak istediğiniz Amazon, emlak siteleri ve Amerika'da meşhur restoranlardan biri olan Olive Garden'ı görmek rahatsız edici bir boyutta. Hele ki Olive Garden'ın sloganını tekrar etmeleri yok mu!
 
Filmin final sahnesindeki hikaye boşluğu ise çocuklar için bile anlaşılabilir değil. Bizim Kirpi Sonic filmin başında dik yüzeylerden, tepelerden koşarak çıkabiliyordu. Ne oldu da güvenliği aşmak için geçiş kartı aramak zorunda kaldıklarını anlamıyorsunuz.
 
Eğer doksanların nostaljisine derin referanslar ya da zekice bir hikaye arıyorsanız filmden hayal kırıklığı ile ayrılacaksınız. Kocaman kalpli, muhteşem karakterler arıyorsanız muhtemelen filmi sevmeyeceksiniz, ama çocuklarınızın filmden çıkarken kirpimiz gibi hızlı koşmak için hoplayıp zıpladıklarını görmek belki teselli edecektir. Ha biraz da bebek kirpinin şirinliği aklınızda yer edecektir. 
BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS