Hollywood'un En Çok Kazanan Kadın Oyuncuları

Scarlett Johansson Hollywood'un en çok kazanan kadın oyuncusu oldu.
Hollywood'un En Çok Kazanan Kadın Oyuncuları

Aksiyon filmleri Hollywood film sektörünün lokomotifi konumunda. Özellikle süper kahraman filmleri yapımcılara kesenin ağzını sonuna kadar açmaya kolayca ikna edebilen ve bunun karşılığını fazlasıyla veren janra haline geldi. Annenberg Haberleşme ve Gazetecilik Okulu’nun hazırladığı bir rapor 2007 ve 2017 yılları arasında çekilen 1100 popüler filmi inceledi. Rapordaki bazı detaylar şok edici.

2007 ile 2017 yılları arasında çekilen Hollywood filmlerinde konuşan karakterlerden sadece yüzde 30.6’sı kadın oyuncular tarafından canlandırıldı. Yüksek bütçeli aksiyon filmlerine geldiğimizde bu rakam yüzde 23.2’ye düştü. Hele bir de beyaz bir oyuncu değilseniz işiniz daha da zor. Filmlerden sadece 11 tanesinde baş rollerde siyahi bir kadın vardı.

Marvel’in 2008’den beri 22 milyar dolarlık bir gişe geliri yapmasıyla birlikte kadın oyuncuların erkekler kadar ödendiği bir dünyaya yeşil ışık yakılmış oldu. Geçtiğimiz sene en çok kazanan oyunculardan beşi erkek iken aralarında yalnızca biri kadındı. Scarlett Johansson geçtiğimiz sene 56 milyon dolar kazanarak en çok kazanan aktris olmayı başardı. Özellikle Avengers: Endgame filminden önce 14 milyon dolar ve filmin gişe gelirlerinden yüzde 5 bonus (35 milyon dolar) almasıyla birlikte servetini katladı.

Daha önce Julia Roberts böyle karlı film anlaşmaları imzalayabiliyordu ama onun dönemi de sona erdi. Julia Roberts’ın Erin Brockovich gibi filmlerden önce 20 milyon doları cebe koyduğu ve filmin gişe gelirlerinden de yüzde 20 aldığı bir sır değil.

Özellikle erkek egemen bir sektör olan Hollywood film sektöründe en çok kazanan 10 kadın oyuncunun ücretlerine bir göz atalım dedik.

İşte 2018 Haziran ayından 2019 Temmuz ayına kadar en çok kazanan kadın oyuncular ve aldıkları ücretler. Julia Roberts tabii ki aralarında yok. 

 

10. Ellen Pompeo

Kazandığı Para: 22 milyon dolar

Ellen Pompeo

Ellen Pompeo

 

9. Charlize Theron

Kazandığı Para: 23 milyon dolar

Charlize Theron

Charlize Theron

 

8. Margot Robbie

Kazandığı Para: 23.5 milyon dolar

Margot Robbie

Margot Robbie

 

7. Elisabeth Moss

Kazandığı Para: 24 milyon dolar

Elisabeth Moss

Elisabeth Moss

 


6. Kaley Cuoco

Kazandığı Para: 25 milyon dolar

Kaley Cuoco

Kaley Cuoco

 


5. Jennifer Aniston

Kazandığı Para: 28 milyon dolar

Jennifer Aniston

Jennifer Aniston

 


4. Nicole Kidman

Kazandığı Para: 34 milyon dolar

Nicole Kidman

Nicole Kidman

 


3. Reese Witherspoon

Kazandığı Para: 35 milyon dolar

Reese Witherspoon

Reese Witherspoon

 


2. Sofia Vergara

Kazandığı Para: 44.1 milyon dolar

Sofia Vergara

Sofia Vergara

 


1. Scarlett Johansson

Kazandığı Para: 56 milyon dolar 

Scarlett Johansson

Scarlett Johansson

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS