Google 31 Mart Seçim Tahminleri. Ankara, İstanbul, İzmir, Adana ve Antalya Kim Kazanır?

Google 31 Mart yerel seçim sonuçlarını tahmin edebilir mi?
Google 31 Mart Seçim Tahminleri. Ankara, İstanbul, İzmir, Adana ve Antalya Kim Kazanır?

31 Mart yerel seçimleri ile ilgili araştırma şirketleri anketlerini yayınlamaya başladı. Çoğu büyükşehir belediyesinde rekabetin Cumhur İttifakı ile Millet ittifakı arasında olduğunu görmek mümkün. Araştırma şirketleri her ne kadar sokaktaki vatandaşın nabzını tuttuğunu iddia etse de seçim sonuçları için belediye başkanı adaylarının Google'daki arama popülerliğine göre tahmin yürütenlerin sayısı da az değil. Google arama hacimlerine göre hangi belediye başkanı kazanacak? Google'un arama sonuçları seçim için bir gösterge olabilir mi?

Ankara, İstanbul, Adana ve İzmir gibi büyükşehir belediyelerinde seçim sonuçlarının şimdiden belli olduğunu düşünenlerin sayısı az değil. Geçen seçimlerde araştırma şirketlerinin çok tutarlı bir veri üretememesi sebebiyle vatandaş İnternet'teki kaynakları araştırmaya devam ediyor. Bunlardan en popüler olanı da Google. Google arama hacimlerine göre hangi adayın belediye başkanlığı seçimini kazanacağını tahmin eden vatandaşların gözden kaçırmaması gereken hususlar var.

Google, herhangi bir bölgedeki insanların hangi anahtar kelimeleri aradığını, bunlarla birlikte ilişkili aramaları da kaydediyor. İl bazında bu aramaları kaydeden dünyanın en büyük arama motoru Google elindeki bilgilerle çok ilginç analizler yapabiliyor. Bir ildeki kişilerin hangi semptomları aradığına bakarak bir salgın hastalık patlamasını bile tahmin edebiliyor. Hal böyleyken vatandaş da Google'un belediye başkanları hakkındaki arama hacmine bakarak 31 Mart belediye başkanlığı seçimlerinin sonuçlarını tahmin etmeye çalışıyor.

Google 31 Mart Belediye Başkanlığı Anketi Sağlıklı mı?

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. Bazı yayın organlarında Google seçim anketi sonuçları diye sunulan haberlerin yanlış yapma potansiyeli çok yüksek. Zira hakkında bir skandal veya büyük bir başarı hikayesi bulunan isimlerin Google'daki arama hacmi doğal olarak yüksek çıkıyor.

Bir belediye başkanı adayının kişisel hayatındaki yanlışları veya büyük bir buluş yapması dolayısıyla başarısı bu kişinin Google'da bir anda trend olmasına sebep olabiliyor. Dolayısıyla Google arama hacminden seçim tahmini yaparken bu hususları da göz önüden bulundurmak gerekiyor.

Google'a Göre 31 Mart Belediye Başkan Adaylarının Aranma Hacmi

31 Mart yerel seçimlerinde yarışın Millet ve Cumhur ittifakı arasında geçtiği biliniyor. Bu durum arama hacimlerine de yansımış durumda.

31 Mart Yerel Seçimlerde Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı'nın Google Aranma Hacimleri

31 Mart Yerel Seçimlerde Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı'nın Google Aranma Hacimleri

Tüm Türkiye'de son bir haftanın Google arama sonuçlarına bakıldığında Cumhur İttifakı'nın hacmi daha fazla görünüyor. Grafikteki mavi çizgi Cumhur İttifakı'nı gösterirken, kırmızı çizgi Millet ittifakının son bir hafta içindeki arama hacmindeki değişime işaret ediyor.

Ankara 31 Mart Yerel Seçim Arama Hacimleri

Ankara'da Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı arasında büyük bir yarış olduğu biliniyor. Bununla birlikte Millet İttifakı adayı Mansur Yavaş son bir hafta içinde hakkındaki haberler dolayısıyla arama trafiğinde fark atmış durumda.

Ankara 31 Mart Yerel Seçim Tahmini

Ankara 31 Mart Yerel Seçim Tahmini

İstanbul 31 Mart Yerel Seçimleri

İstanbul'da büyükşehir belediye başkanlığı seçimi Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu arasında geçiyor. Son bir hafta içindeki Google arama trafiğine bakıldığında Cumhur İttifakı'nın adayı Binali Yıldırım açık ara önde gidiyor.

İstanbul 31 Mart Yerel Seçim Tahmini

İstanbul 31 Mart Yerel Seçim Tahmini

Adana 31 Mart Yerel Seçimde Kim Kazanır?

Adana büyükşehir belediye başkanlığı yarışı da Cumhur ve Millet ittifakı arasında sürüyor. Hüseyin Sözlü ve Zeydan Karalar arasındaki Google arama hacmi karşılaştırmasında yarışın başabaş gittiğini söylemek mümkün.

Adana 31 Mart Yerel Seçim Tahmini

Adana 31 Mart Yerel Seçim Tahmini

Antalya 31 Mart Yerel Seçim Tahmini

Antalya'da 31 Mart büyükşehir başkanlığı seçimi Menderes Türel ve Muhittin Böcek arasında daha fazla hissediliyor. İki adayın arama hacmine bakıldığında Muhittin Böcek bu mesai haftası içinde daha fazla arama hacmine sahip. Genel trende bakıldığında ise Menderes Türel az farkla önde gidiyor.

Antalya 31 Mart Yerel Seçim Tahmini

Antalya 31 Mart Yerel Seçim Tahmini

Eskişehir 31 Mart Yerel Seçim Tahmini

Eskişehir Millet İttifakı'nın güçlü olduğu şehirlerden biri. Son bir haftanın Google arama hacimlerine bakıldığında Millet İttifakı'nın büyükşehir belediye başkan adayı Yılmaz Büyükerşen önde gidiyor. Cumhur İttifakı'nın adayı Burhan Sakallı genel itibariyle benzer bir seyir izlese de yarışı geriden takip ediyor.

Eskişehir 31 Mart Yerel Seçim Tahmini

Eskişehir 31 Mart Yerel Seçim Tahmini

İzmir 31 Mart Yerel Seçim Tahmini

İzmir yerel seçimleri en ilginç durumlardan birine işaret ediyor. Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı'nın büyükşehir adayları Nihat Zeybekçi ve Tunç Soyer yarışı neredeyse başabaş götürüyor. Bununla birlikte son bir haftanın arama hacmine bakıldığında Tunç Soyer az farkla önde görünüyor.

İzmir 31 Mart Yerel Seçim Tahmini

İzmir 31 Mart Yerel Seçim Tahmini

Kayseri 31 Mart Yerel Seçim Tahmini

Kayseri'de Cumhur İttifakı'nın büyükşehir belediye başkan adayı Memduh Büyükkılıç yarışı önde götürüyor. Son bir haftanın arama hacimlerine bakıldığında Memduh Büyükkılıç'ın büyük dalgalanmalar yaşadığı görülüyor. Buna karşın Millet İttifakı'nın adayı Dursun Ataş da genel trend analizinde stabil bir seyir izliyor.

Kayseri 31 Mart Yerel Seçim Tahmini

Kayseri 31 Mart Yerel Seçim Tahmini

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS