En İkna Edici Söz Bilimsel Olarak İspatlandı

Sizce en ikna edici söz hangisi?
En İkna Edici Söz Bilimsel Olarak İspatlandı

Ev kuşu arkadaşınızı akşam sizinle sinemaya gelmeye ikna etmek için söze nasıl başlarsınız? Ya da eşinizi bu sene tatil için nasıl ikna edersiniz? Aslında bunlar dünya çapındaki milyonlarca insanın da gündemi ve araştırmacılar söze nasıl başlanması gerektiğine dair bir deney yaptı.

Fransa'da Nicolas Gueguen adlı bir davranış bilimcisi hiç tanımadığı insanlarda bir deney gerçekleştirdi. Yolda geçen insanlara çocuklarla ilgilenen bir hayır kuruluşuna bağış yapmak isteyip istemediklerini sordu. Bunun için de iki farklı yaklaşım sergiledi. 640 kişiyle yapılan araştırmanın sonucu çok enteresan.

Araştırmaya katıldığından habersiz ilk 320 kişiye "Muhtemelen sağlık problemi olan çocuklara yardım eden organizasyonlarla ilgileniyorsunuzdur. Acaba bir bağış yapmak ister miydiniz?" şeklinde soru yöneltildi.

İkinci gruba ise anahtar ifade "muhtemelen reddeceksiniz ama" eklendi. "Muhtemelen sağlık problemi olan çocuklara yardım eden organizasyonlarla ilgileniyorsunuzdur. Muhtemelen reddeceksiniz ama acaba bir bağış yapmak ister miydiniz?" şeklinde soruldu. Sonuçlar şu şekilde.

İlk gruptaki insanlardan sadece yüzde 25'i bağış yapmayı kabul ederken, ikinci gruptakiler için bu değer yüzde 39.1.

"Muhtemelen reddeceksin ama" ifadesinde kişinin duygusal sinir uçlarına dokunan bir ton olmakla birlikte kişinin özgür iradesini ikna eden bir mana gizli. İnsanlar her türlü eyleme özgür iradeleriyle karar vermek ister. Bununla birlikte satır arasında gizli olan ve onların yerine karar verdiği için karar verme eyleminin yükünü azaltan kolaylaştırıcı faktörden ötürü insanlar daha kolay ikna olabiliyor. Bu argüman yukarıda bahsedilen sosyal deneyle ispatlanmış durumda.

Muhtemelen reddedeceksiniz ama bu deneyle ilgili görüşlerinizi aşağıya yorum olarak paylaşır mısınız? :)

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS