Biz (Us) Film Eleştirisi

Biz (Us) Film Eleştirisi
Biz (Us) Film Eleştirisi

2017 yapımı ve Oscar ödüllü sosyal eleştiri şaheseri Kapan (Get Out) filminin yönetmeni Jordan Peele ikinci filminde de bizi büyülemeyi başarabilir mi? Şimşek iki kez aynı yere düşmez.

Bir kere seyircinin kalbine ya da sinir uçlarına dokunabildiniz diye her yaptığınız muhteşem olacak diye bir şart yok. Hatta bu şaşmaz bir Hollywood kuralıdır, ikinci filmler hep ilkinin kredisinden yer ve seyirciyi hayal kırıklığına uğratır. Bu kadar sözden sonra şimdi şaşırtma sırası bende. Biz (Us) Peele'nin ilk filmini sevenlerin bayılacağı bir gerilim filmi. Yönetmen ikinci denemesinde de seyirciyi can damarından vurmayı başarıyor.

Biz, 1986 yılından bir sahneyle açılıyor. Adelaide adlı bir kız çocuğu ailesiyle birlikte sahilde yürürken aynalarla dolu bir eve girer. Aynada gördüğü manzaranın şoku 30 yıl sonra bile kendisini rahat bırakmayacaktır. Büyümüş, iki çocuk annesi Adelaide kocası gabe, kızı Zora ve oğlu Jacob ile Santa Cruz'da tatile gider. Kocasının arkadaşları ile sahilde vakit geçirme fikrine sıcak bakmasa da razı olan Adelaide ve ailesi akşam karanlık çöküp de eve dönerken garaj yolunda kendilerine bakan dört kişinin olduğunu farkeder. Seyirciyi de şok eden bir aydınlanmayla birlikte Adelaide tekinsiz dörtlünün aslında kendileri olduğunu farkeder.

Adelaide'nin ikizi olan kadının "bir zamanlar" diyerek başlattığı korkunç diyalog sembolizmle kaplı tekinsiz bir kovalamacaya dönüşür. Peele'nin dahiyane anlatımı buradan itibaren kendini daha fazla hissettirmeye başlar. Çünkü aile ve ikizlerinin arasındaki diyalogların satır arası ve kullanılan görsellerin hepsi müthiş bir sembolizme ev sahipliği yapıyor. Tavşanlar sadece tavşanlardan ibaret değil. Kelimelerin arkasında ürkütücü yan anlamlar gizli. Robert Langdon olsa gün boyu bu sembolizmle büyülenmiş bir şekilde filmin koridorlarında koşturup dururdu.

Biz (Us) 2019'un en başarılı filmlerinden biri.

Biz (Us) 2019'un en başarılı filmlerinden biri.

Filmde o kadar fazla çözümlenmeyi bekleyen durum var ki filmi ikinci kez izlemeniz gerekebilir. Adelaine hayalet ikizine kim olduklarını sorduğunda aldığı cevap "biz Amerikalılarız" olur. Bunun manasını filmi ikinci kez izleyip, İnternette yönetmenin açıklamalarını okuduktan sonra belki anlayabileceksiniz. Sürpriz bozan vermek bir kenara dursun istesem ben de anlatamam, hala çözmeye çalışıyorum.

Biz bu senenin en etkileyici filmlerinden biri. Sadece yoğun sembolizmi değil, ses kullanımı ve gerilimi sürekli havada asılı tutma becerisiyle övgüyü hak ediyor. Filmdeki hiçbir görsel ve/veya sahne boşuna değil. Geçen senenin başarılı işlerinden biri olan Ayin (Hereditary) gibi Biz de salondan ayrılırken size bir sürü ev ödevi veriyor. Şu neden öyle dedi, tavşanların konumuzla alakası ne, neden hepimiz ikiziz, korktuğumuz azınlıklar mı yoksa aslında maske altındaki baskıladığımız öteki yarımız mı gibi ilk bakışta ucuz felsefi geyik gibi görünen ama aydınlandıkça yönetmeni öven sorularla ilgili Google'da epey bir arama yapacaksınız.

Biz, güldüren, korkutan ve film boyunca tüylerinize rahat vermeyecek bir yapım. Her şeyden önemlisi de sinema salonundan ayrılırken tuhaf bir şekilde keyif aldığınızı hissedeceksiniz. Çözümlediğiniz her bir sembolde filmi daha çok beğeneceksiniz. Bununla birlikte filmin tamamını anlamak için ev ödevi yapmaması gerektiğini düşünen kestirmeci tiplerdenseniz siz de sağlam bir korku filmi izlemiş olacaksınız. Mutlaka sinemada izleyin. 

Biz Mydoviz Puanı: 4.5/5

Biz (Us) Altyazılı Fragman

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS