Alita: Savaş Meleği Film Eleştirisi

Alita: Savaş Meleği (Alita: Battle Angel) Eleştirisi
Alita: Savaş Meleği Film Eleştirisi

Alita: Savaş Meleği (Alita: Battle Angle) James Cameron ve Robert Rodriguez gibi usta isimlerin ortak çalışması. Avatar'ın vizyoner yönetmenini senarist ekibinde görmek heyecan verici ama keşke kamera arkasını da teslim alsaymış. Zira Robert Rodriguez, ustasının emanetini yokuş yukarı çıkarmayı başarıyor ama kalbinize bir çizik atma konusunda daha çok ekmek yemesi lazım.

Alita: Savaş Meleği (Alita: Battle Angle), Yukito Kishiro'nun Gunnm adlı mangasından esinlenerek çekilen bir film. Cümleyi şöyle düzeltmekte fayda var. Alita, beyaz perdeye başarılı bir şekilde uyarlanan ilk manga. Daha önce Death Note, Ghost in the Shell ve Dragonball Evolution gibi sinema işkencelerine maruz kalan bir nesil olarak Alita'nın manga sayfalarında kalmasını tercih ederdim ama Gollum'un dişi robot versiyonu gibi savaşan bu kızı çok seveceksiniz.

Alita aslında James Cameron'ın uzun süredir üstünde çalıştığı ve çok sevdiği bir hikaye. Senaryo aşamasında bizzat katkı sağlayan Cameron, Avatar'ın devam filmleri (hem de dört adet) ile meşgul olduğundan kamera arkasını politik mesajlarıyla meşhur Robert Rodriguez'e emanet etmiş. Rodriguez de olayın hikayesinden ziyade gösteri boyutuna odaklandığı için görsellik ve adrenalin açısından tatmin edici bir filme imza atmış. Zalem'ın gölgesinde yaşayan metal yığınından mütevellit dünya tasviri seyirciyi yakalıyor. Aksiyon sahnelerine diyecek hiçbir söz yok. Beyaz perdede onca şey görmüş bir nesil olarak bunu nasıl yapmış dedirten kamera çekimlerinden filmde epey var. Robot demeyelim cyborg tasarımları, karanlık sokaklardaki arka hikayeleri ve aydınlıklar içindeki telaşı gayet güzel özetlemiş. Bu sözlerin ardından ama ile başlayan bir sızlanma mutlaka gelmelidir ya, Rodriguez de istina değil. Yönetmen bir sanatçıdan ziyade tribüne oynayan bir şovmen gibi davranarak seyirciyi tatmin etmeyi başarıyor, ama ertesi gün uyandığınızda Alita'yı tekrar izlemek için bir özlem duymuyorsunuz.

Alita, Pinokyo ile (zenginlerin bulutların üstünde, fakirlerin ise hurdalıklar arasında yaşadığı) Elysium: Yeni Cennet arasında gidip gelen bir film. Bir sahnede sokak arkadaşlarıyla top oynayan masum bir yaratığın şiddetin tam ortasında kaldığında fırtınalar estirdiğine şahit olacaksınız. Alita'nın bir cyborg olduğunu t0 anından itibaren bilmenize rağmen kocaman gözlü bu kızın gerçekten duyguları olup olmadığı konusuna çok takılmıyorsunuz, zira film bunun cevabını zaten veriyor. Onun da yaşamaya hakkı olduğu sosyal mesajı üzerinden ilerleyen film Alita'nın hissiyatını, arayışlarını, isyanlarını ve aşklarını gayet başarılı bir şekilde yansıtıyor. Öte yandan iş düşmanlarıyla geldiğinde amansız bir robota dönüşüveren iri gözlü Alita'yı çok seviyorsunuz.

200 milyon dolarlık Alita: Savaş Meleği özellikle bilim kurgu ve aksiyon fantezisi sevenlerin bayılacağı türden bir film. Motorball adlı Harry Potter'daki Quidditch oyunlarının intihara meyilli versiyonu diyebileceğimiz sahneler muhteşem. Her ne kadar devam filmine ışık yakmak kaygısıyla zayıf bir sonla seyirciye göz kırpsa da Rosa Salazar'ın Alita'sının zaaflarında bile bir stil ve zarafet var.

Alita'yı cinayete kurban giden kızına benzetmek için tasarlayan bilim adamı Dr. Dyson Ido (Christoph Waltz) Gepetto Usta'nın koltuğunu ustalıkla devralıyor. Zincirsiz (Django Unchained) filmindeki Dr. King Schultz karakteri ile gönüllerimize gümbür gümbür giriş yapan Waltz burada da acılı ve şefkatli babanın hikayesini yüreğinize dokunduruyor. Waltz'ın arka hikayesinde ise zayıf yönler var ama ne için para ödediğinizi hatırlayınca o da sorun olmaktan çıkıyor.

Oyunculuklar ve görselliğine diyecek yok ama bu filmin en büyük eksiği James Cameron'ın kendisi. Rodriguez çok sevdiğimiz manganın ruhunu filme geçirmeyi başaramamış ama bunu sadece kendisinin omuzlarına yüklemek haksızlık olur. Manga sayfalarındaki estetiği hareketli filme aktarmak çok da mümkün değil. Kocaman ağızlar, yeri geldiğinde küçük bir nokta gibi kapanan gözler, saçma sapan hallerde yamuluveren suratlar manganın aşık olduğumuz ama beyaz perdede aşırı karikatürize durma tehlikesi taşıyan unsurlarından. Cameron ve Rodriguez ikilisi de sırf bu yüzden Alita'nın gözlerini Gollum'dan araklamış gibi görünüyor.

İşte yaramış mı? Kısmen evet ama Alita'nın yüz milyonlarca dolar bütçelerine rağmen gişede batan ve hatta stüdyolarını batırma riskiyle karşı karşıya getiren Valerian ve Bin Gezegen İmparatorluğu (177 milyon dolar) ve Jüpiter Yükseliyor (176 milyon dolar) gibi yapımlarla aynı kaderi paylaşmaması için dua ediyoruz. Çünkü başta da dediğimiz gibi iri gözlü, asi ergen tavırlı bu savaşçı meleği biz çok sevdik ve daha usta ellerde yeni hikayelerini izlemeyi çok isteriz.

Mydoviz.com Puanı: 4/5

Alita: Savaş Meleği Fragmanı

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS