2019'da En Kısa Oruç Tutan Ülke Hangisi? En Uzun Orucu Hangi Ülke Tutacak?

Dünyanın en uzun oruç tutan ülkesi hangisi? Dünyanın en kısa oruç tutan ülkesi kaç saat oruç tutacak?
2019'da En Kısa Oruç Tutan Ülke Hangisi? En Uzun Orucu Hangi Ülke Tutacak?

Ramazan Ayı geldi. Dünya çapında milyarlarca müslüman bu gece sahura kalkacak ve yarın oruçlu olacak. Her sene Ramazan ayında yemek tarifleri ve Ramazan sofraları gündemi meşgul eder. Bununla birlikte gündemde olan konulardan biri de oruç tutma süreleri. Hangi ülke kaç saat oruç tutacak? En kısa oruç tutan ülke hangisi? Hangi ülkedeki müslümanlar en uzun orucu tutuyor?

Ramazan Ayı, müslümanlar için ayrı bir öneme sahip. İçinde Kadir Gecesi gibi övülmüş bir geceyi barındırması ve bir ay boyunca hem bedenen hem de zihnen arınmaya vesile olması sebebiyle müslüman coğrafyasında büyük bir coşkuyla karşılanıyor. Bu coşku bazı ülkelerde sekiz saatlik bir oruç tutma süresini öngörse de bazı ülkelerde neredeyse günün tamamı oruçlu geçiriliyor.

2019 Ramazan ayında Dünyanın en uzun oruç tutan şehri Rusya’nın Murmansk şehri olacak. Murmansk’da yaşayan müslümanlar toplam 20 saat 45 dakika oruç tutacak. Murmansk’ı 19 saat 43 dakika ile Lulea (İsveç) ve 19 saat 26 dakika ile Reykjavik (İzlanda) takip ediyor.

Dünyanın en kısa oruç tutacak şehri ise Arjantina’daki Ushuaia. Ushuaia’daki müslümanlar 11 saatlik oruç süresiyle 2019’da en az süre oruç tutan kişiler olacak.


Geçen sene de benzer bir tablo söz konusu. İlgili haberi okumak için tıklayın: En Uzun ve En Kısa Oruç Tutan Ülkeler Belli Oldu

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS