WTO'da Trump'a Canavar Benzetmesi!

WTO'da Trump'a Canavar Benzetmesi!

Amerikan Başkanı Donald Trump'ın Çin mallarına karşı gümrük tarifesi genelgesini imzalamasının ardından gerginlik tırmanmaya devam ediyor. Trump'ın Çin şirketlerinin Amerikan şirketlerinin fikri ve müliyet haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle imzaladığı genelge 60 milyar dolarlık bir yaptırıma karşılık geliyor.

Çin tarafından Amerika'nın yaptırımının haksız olduğu ve bununla mücadele etmek için her yola başvurulacağına dair ilk açıklama geldi. Çin'in Dünya Ticaret Örgütü (World Trade Organization - WTO) yetkisili Zhang Xiangchen Cenevre'de konuşarak WTO üyesi ülkeleri kendilerini desteklemeye davet etti. Xiangchen, Amerika'nın WTO üyesi ülkeler tarafından 1974 tarihinde imzalanan Ticaret Yasası Bölüm 301 altında yer alan maddeleri ihlal ettiğini savundu. Xiangchen şöyle konuştu:

"ABD, dünyaya verdiği taahhüdü böyle kabaca ihlal ederek çok kötü bir örnek oluyor. WTO üyeleri Section 301 soruşturmalarının yeniden canlandırılmasını engellemek için birlikte hareket etmeli ve canavarı yeniden WTO kurallarının kafesine hapsetmelidir."

Ticaret Yasası Bölüm 301 altında yer alan maddelere göre ticari anlaşmazlıklarda tek yanlı soruşturmalar geçersiz sayılıyor. Taraflardan birinin WTO bünyesinde bir soruşturma açılmadan ticaret kurallarını tek taraflı olarak esnetilmemesi gerektiğinin altını çizen Çin tarafı konunun çözümü için geçerli tüm yolları tüketeceklerini açıkladı.


Gerilimin Sebebi Çin'de İş Yapmanın Bedeli Olan Yaptırımlar

Donald Trump, Amerikan teknoloji şirketlerine Çin'de iş yapmanın bir bedeli olarak mülkiyetlerinde bulunan birikimlerini (know-how) Çinli şirketlere aktarma zorunluluğu getirmesine tepki olarak imzalanan Gümrük tarifesi Genelgesi geçtiğimiz hafta yürürlüğe girdi.

Bununla birlikte Hollwyood filmlerine yıllık 35 kota uygulaması ve Çin'de vizyona sokulmak istenen filmlerde ülkenin en az bir ürününün tanıtımının yapılması ya da en az bir Çinli oyuncuya yer verilmesi gibi offset yaptırımlarının da teknoloji şirketlerinde olduğu gibi Amerikan birikiminin haksız rekabet yoluyla Çin'e mal edileceği iddiası da Gümrük Tarife'sinin sebeplerinden biri olarak görülüyor.

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS