Uzaydan İnternet Projesi İçin FCC Onayı Geldi

Uzaydan İnternet Projesi İçin FCC Onayı Geldi

Tesla hisselerinin yüzde 25 oranında düşmesi ve Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu tarafından soruşturmaya dahil edilen Elon Musk'a Federal Haberleşme Komisyonu'ndan (FCC) iyi haber geldi. Musk'ın uzaydaki yakın yörünge uyduları ile geniş bant İnternet Servis Sağlayıcısı olma projesi onaylandı. 2020 yılında faaliyete geçmesi gereken proje kapsamında iki binin üstünde uydu fırlatılacak.

Geçen ay proje için prototip uydular fırlatılmış, test çalışmaları yapılmıştı. SpaceX bünyesinde yürütülen projeye FCC onayının da gelmesiyle birlikte devreye alma çalışmalarının en kısa zamanda tamamlanması gerekiyor. Zira 2020 yılına kadar projenin ilk fazı tamamlanacak. Amerika Birleşik Devletleri lisanslı yakın yörünge uydu ağı kurulması fikri tarihte bir ilk olma özelliği taşıyor. Daha önce balonlarla lokalde kablosuz İnternet hizmeti verilmişti ancak küresel çapta ve uydularla benzer bir proje hayata geçirilmemişti.

FCC SpaceX'in Temkinli Davranmasını İstedi

FCC Kurulu tarafından verilen kararda SpaceX'e bazı şartlar getirildi. SpaceX 2019 yılında ilk işlevsel uydularını yörüngeye yerleştirmeyi hedefliyor. 2024 yılına kadar da 4425 adet uydu ile tam kapasite projeyi devreye almayı planlıyor. FCC onayında ise Mart 2024'e kadar hedeflenen sayının yarısının, kalan yarısının ise Mart 2027'ye kadar yörüngeye fırlatılması ve devreye alınması belirtildi.

FCC kararında: "SpaceX'e verilen bu izin sayesinde kurulacak proje kapsamında tüm Amerika Birleşik Devletleri'ne ve dünyaya hızlı, güvenli ve fiyat avantajlı İnternet hizmeti sunulacak. Bununla birlikte mevcut servis sağlayıcılarının erişemediği en uzak noktalara da İnternet hizmeti sağlanmış olacak."

Uzaylı İnternet Yerel Regülasyonlardan Muaf Değil

Bunlarla birlikte SpaceX FCC spektrum paylaşım gereksinimlerine uymak zorunda bırakıldı. Amerika dışında ise SpaceX, ITU radyo regülasyonlarına tabii tutuldu. Ayrıca projenin yerdeki bileşeni olan istasyon hangi ülke sınırlarında ise, oradaki düzenlemeler de geçerliliğini koruyacak. Elon Musk'ın dev İnternet projesi uzayda regülasyonlardan muaf bir şekilde faaliyet gösteremeyecek.

Yatırımcıları ikna etme açısından zor günler yaşayan Elon Musk, Tesla'dan kaybettiklerini StarLink projesi ile telafi etmeyi planlıyor. Musk'ın 2025 yılına kadar hedefi 40 milyon kişiye StarLink geniş bant İnternet hizmeti sunmak. Yıllık gelir hedefi ise 30 milyar dolar.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS