Ünlü Fizikçi Stephen Hawking Öldü!

Ünlü Fizikçi Stephen Hawking Öldü!

Ünlü fizikçi Stephen Hawking 76 yaşında hayata gözlerini yumdu. Cambridge'deki evinde sabahın erken vakitlerinde öldüğü bildirilen ünlü fizikçi özelikle kara delikler ve görecelik kavramları konusundaki teorileri ile tanındı.

Oxford ve Cambridge mezunu İngiliz fizikçi kasların motor fonksiyonlarının kontrolünü kaybetmesine sebep olan bir hastalık sebebiyle 22 yaşından beri hayatını elektrikli sandalyede geçirdi. Hastalık ilerledikçe konuşma fonksiyonunu da kaybeden Hawking, özel bir klavye aracılığı ile iletişim kurabiliyordu.

Çocukları Lucy, Robert ve Tim Hawking'in verdiği ölüm ilanında: "Sevgili babamız bugün hayata gözlerini yumduğu için çok üzgünüz. Büyük bir bilim adamı ve harika bir insandı. Mirası yıllarca yaşayacak." yazdı.


Dizilerde de Rol Aldı

Güçlü bir mizah anlayışına sahip Stephen Hawking, Simpsonlar, Kırmızı Cüce ve The Big Bang Theory gibi televizyon dizilerinde de rol aldı. The Big Bang Theory yıldızları bugün attıkları bir tweette:

"Stephen Hawking'in anısına. The Big Bang theory'de kendisini apırlamak bir onurdu. Bize ve dünyaya ilham verdiğin için teşekkür ederiz."

Eddie Redmayne (Her Şeyin Teorisi - The Theory of Everything)

Eddie Redmayne (Her Şeyin Teorisi - The Theory of Everything)

2014 yapımı Her Şeyin Teorisi (The Theory of Everything) adlı filmde ünlü yıldız Eddie Redmayne, Stephen Hawking'i oynamıştı. 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS