Trump'ın "Kudüs" Kararı Arama Motorlarını İkiye Böldü!

Trump'ın "Kudüs" Kararı Arama Motorlarını İkiye Böldü!

Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararı sonrası tüm dünyadan tepkiler yağıyor. Avrupa, Rusya ve Çin'in de karşı çıktığı karar sonrası arama motorları da ikiye bölündü.

Google Kararı Destekledi!

Dünyanın en büyük arama motoru Google, Başkan Trump'ın kararını açıklamasını beklemeden arama sonuçlarında Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak gösterdi. Google'da "Kudüs" diye arama yapan ziyaretçilerin karşısına sağ tarafta "Kudüs: İsrail'in Başkenti (Jerusalem: Capital of Israel)" şeklinde sonuç gösteriliyor. 

Trump

Yandex Kararsız!

Yandex'te Kudüs diye yapılan aramalarda sağ tarafta Vikipedi'nin açıklamalarına yer veriliyor. Vikipedi'nin yaptığı açıklamada:

"Ortadoğu'da bulunan, Dünya’nın en eski şehirlerinden biridir. Filistin ve İsrail Kudüs'ün kendi başkenti olduğunu iddia etmektedir. Akdeniz ve Ölü Deniz’in kuzey sınırı arasında yer almaktadır. Doğu Kudüs’le birlikte düşünüldüğünde, alan ve nüfus olarak, İsrail’in büyük şehridir."

deniliyor. Bununla birlikte Yandex'te İsrail diye aratınca yanda yer alan menüde "Başkenti: Kudüs (1949 y.-), Tel Aviv" bilgileri gösteriliyor.

Kararın açıklandığı saatlerden itibaren dünya basınında "Kudüs Amerika'nın değil ki versin! (Jerusalem is not America's to give)" kampanyaları düzenleniyor.

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS