Trump Oyun Sektörüne Savaş Açtı

Trump Oyun Sektörüne Savaş Açtı

Amerikan Başkanı Donald Trump dün oyun sektörünün liderleriyle bir araya geldi. Video oyunlarındaki şiddetin toplumdaki etkisinin görüşüldüğü toplantıya oyun dünyasının seçkin eleştirmenleri de davet edildi.

Trump'ın oyun sektörüyle toplantı yapma kararı toplum tarafından olumlu bir gelişme olarak görülse de, oyun üreticileri zamanlamanın üç hafta önce Florida'daki 17 kişinin ölümüne sebep olan silahlı saldırı sebebiyle NRA (National Rifle Association) üzerindeki toplum baskısını dağıtmak için bir taktik olduğu görüşünde. Nikolas Cruz adlı 19 yaşındaki saldırganın 14 öğrenci ve 3 yetişkini öldürdüğü saldırının etkileri ülke genelinde sürüyor.

Gençler Oyun ve Filmlerin Etkisinde Kalıyor

Trump saldırı sonrası yaptığı açıklamada: "İnternet'e dikkat etmemiz gerekiyor. Genç zihinleri etkileyen birçok kötü şey oluyor. Bu konuda bir şeyler yapmamız lazım. Ayrıca video oyunlarını da ele almak lazım. Birçok kişiden video oyunlarındaki şiddetin gençlerin düşünce yapısını nasıl değiştirdiğine dair şikayetler alıyorum. Bir adım daha gidersek filmler de aynı şekilde. Fimlerde seks olmadığı sürece içinde aşırı şiddet unsurları barındırmasına rağmen çocukların izlemesine izin veriyoruz. Bunlar için bir sınıflandırma sistemi kurmamız gerekebilir."

Bu konuşmanın hemen ardından oyun üreticileri toplantıya çağrıldı. Toplantının öncesinde aşırı şiddet içeren oyun videolarından oluşan bir film yayınlandı. Call of Duty: Modern Warfare 2, Wolfenstein: The New Order, Dead by Daylight, Fallout 4 ve Sniper Elite 4 adlı oyunların aşırı şiddet içeren sahneleri oyun üretici firmaların CEO'larına gösterildi.

Bilimsel Bir Kanıt Yok

Ebeveyn Televizyon Konseyi program direktörü Melissa Henson'a göre toplantı manidar ancak saldırgan bir üsluba sahipti. Henson şiddet içerikli oyunların toplum üzerinde negatif bir etkisi olduğunu belirtti. Bununla birlikte oyun sektörü temsilcilerinin şiddet sahneleri ile gerçek hayattaki şiddet vakaları arasında bilimsel bir ilişki olmadığını savunduklarını da belirtti.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS