Trump Çin'i Cezalandırmak İçin Kolları Sıvadı!

Trump Çin'i Cezalandırmak İçin Kolları Sıvadı!

Çin'in Amerikalı şirketlere ve ürünlerine yönelik olarak uyguladığı offset düzenlemeleri tepkilere neden oldu. Amerikan teknoloji şirketlerine Çin'de iş yapmanın bir bedeli olarak birikimlerini Çinli şirketlere aktarma zorunluluğu getirmesi ve yine Hollwyood filmlerine yıllık 35 kota uygulamasıyla birlikte Çin'de vizyona sokulmak istenen filmlerde ülkenin en az bir ürününün tanıtımının yapılması veya yan roller de dahil olmak üzere en az bir Çinli oyuncuya yer verilmesi gibi şartlar Trump ile aralarının açılmasına sebep olabilir. Zira Trump yönetimi fikri mülkiyet hırsızlığı kategorisine soktuğu uygulamaları cezalandırmayı ve büyük bir gümrük tarifesi uygulamayı planlıyor.

60 Milyar Dolarlık Tarife

Trump yönetiminin uygulamaya geçirmeye hazırlandığı 60 milyar dolarlık gümrük tarifesi düzenlemesi Çin'in offset uygulamalarına bir cevap olarak görülüyor. Fikri mülkiyet haklarının ihlali konusundaki soruşturmanın başına ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer getirildi.

Çin Başbakanı Li Keqiang

Çin Başbakanı Li Keqiang

Öte yandan Çin Başbakanı Li Keqiang, geçtiğimiz Salı günü yaptığı bir basın toplantısında ticaret savaşlarında biz kazananın olmayacağını belirtti ve Çin ekonomisinin önünü açmak için daha çok çalışacaklarını söyledi.

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS