Thor Ragnarok Film Eleştirisi

Marvel evreninde de bir hiyerarşi olduğunu söylesem şaşırmayacağınızı zannediyorum. Bir daha görmeseniz hatırlamayacağınız kahramanlardan onsuz bir sene geçirmeye asla tahammül edemeyeceğiniz A sınıfı kahramanlara kadar Marvel evreninde bir kast sistemi var.

Örneğin Paul Bettany'nin başarılı performansıyla hayat verdiği Vision ve Anthony Mackie'nin Falcon kahramanları... Evet Google'da arasanız kimse küsmez, zira çoğu Marvel hayranı için bu kahramanlar yan karakterlerden başka bir şey değildir. Onlar olmasa hikayenin sonucu çok da değişmez gibi geliyor. Gerçi Vision'un Ultron'a karşı verilen savaştaki rolünü kimse unutmamıştır ama o olmasa da olurdu sanki. Kendinizi Vision ve Falcon karşısında vefasız dost gibi hissetmenize gerek yok, Marvel'in tercihi de bu yönde zaten. Bu ilk sınıfa "dolgu malzemesi" desek yeridir.

Thor

İkinci sınıfta Jeremy Renner'ın Şahin Göz'ü (Hawkeye) and Scarlett Johansson'un Kara Dul'u (Black Widow) var. Çok sevilen ama kendilerine ait solo filmi yapılmayan bu karakterler hikayenin gidişatında önemli roller üstlense de sahneyi en üst sınıf kahramanlar için hazırlamaktan başka bir şey yapmadıkları da bir gerçek. Thor'un kudretli çekicini kaldırma yarışı yaptıkları sahnede Kara Dul'un çekice elini bile sürmediğini hatırladınız mı? Neden acaba? Marvel, Kara Dul'u çok seviyor ve onun için sürprizler hazırladıklarına hiç şüphe yok ama solo filmini yapmadıkları sürece Kara Dul'un gönlünü almaları zor görünüyor. 

Thor

Marvel'in altın sınıfında kimler var tahmin edin. Robert Downey Jr.'ın Demi Adam'ı (Iron Man), Chris Evans'ın Kaptan Amerika'sı (Captain America) ve pek tabii ki Chris Hemsworth'un Thor'u. Her ne kadar Thor kendine ait filmleri çekilen bir kahraman olsa da Marvel'in yıldız takımı sinemaları ziyaret etmeden önce seyircileri oyalama görevini yaptığını söylemek çok yanlış olmaz. Çünkü Thor filmleri senaryo ve yapım süreçlerine bakıldığında bir Demir Adam kadar özenli ve titiz işçiliğe sahip değil maalesef. Hikayeler çok dağınık ve sinemadan çıkar çıkmaz keyifli bir aksiyon filminden tatmin olmuş gibi hissetmeniz haricinde aklınızda çok birşey kalmıyor. Dolayısıyla Thor filmlerine büyük olay öncesi sahneyi canlı tutma görevi verildiğini söylesek Asgardlılar anlayışla karşılayacaktır. Zira onlar da oradan oraday savrulmaktan epey yorulmuş durumdalar.

Thor

Bu Chris Hemsworth'un suçu değil elbette. Thor Ragnarok'un fragmanında da gördüğümüz üzere Thor'un çekici büyük bir düşman tarafından parçalanıyor. Bu sayede biz de Thor'un yeni ve çok daha güçlü bir silahı olduğunu farkediveriyoruz: Mizah anlayışı. Thor Ragnarok Marvel'in şimdiye kadar yaptığı en komik ve en eğlenceli filmi. Deadpool ve Galaksi'nin Koruyucuları filmlerinin de hakkını vermek lazım, ancak Chris Hemsworth ışıldayan kaslı vücudu ve sevimli yüzüyle mizah konusunda kendilerinden bir adım önde. Dolayısıyla Chris Hemsworth, Thor filmleri için her seferinde doğru seçim olduğunu defalarca kez kanıtladı.

Thor

Peki sonuç ne derseniz, Thor Ragnarok'u sinemada izlemenizi tavsiye ederim. Son dakikasına kadar keyifli bir aksiyon filmi izleyeceğinizi garanti edebilirim. Hikayeyi çok umursamayacaksınız, çok da güçlü olmayan gerekçelerle oradan oraya savrulacaksınız ama asıl amacı sizi güldürmek olan bu filmi çok seveceksiniz. Chris Hemsworth çok kaliteli bir oyuncu, Cate Blanchett'i kötü kadın olarak izlemek çok keyifli, sinema tarihinin en sevilen kötü adamlarından biri olan Loki'ye hayat veren Tom Hiddleston yine muazzam ve Tessa Thompson'ın bu filmin ardından yıldızının yükseleceği kesin. Her ne kadar amaçsız ve dağınık bir hikayesi olsa da Thor Ragnarok çok başarılı bir şaka şeysi...

NOT: Film bittikten sonra salondan hemen ayrılmayın. Biri jeneriğin ortasında biri de sonunda olmak üzere iki kısa sahne daha var. 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS