Tesla, Model X Kazası Hakkında Konuştu

Tesla, Model X Kazası Hakkında Konuştu

23 Mart'ta Kaliforniya'da bir kişinin ölümüyle sonuçlanan Model X kazası hakkında Tesla'dan açıklama geldi. Tesla yetkilileri kaza anında otomatik pilotun devrede olduğunu söyledi.

Tesla'nın otomatik pilot özelliği de bulunan Model X kazasının soruşturması hala sürüyor. Yapılan ilk teknik incelemelerde sürücünün kaza anında elinin direksiyonda olmadığı ve otomatik pilotun devrede olduğu öğrenildi.

Kaza sahasındaki kayıtlar incelendiğinde aracın hız sabitleyicisinin minimum hızda ayarlandığı ve otomatik pilotun devrede olduğu öğrenildi. Apple'da mühendislik yapan Çin menşeili Wei Walter Huang'ın otomatik pilotun kendisine yaptığı uyarıları dikkate almadığı ve elini direksiyona koymadığı için kaza yaptığı söylendi.

Tesla yetkilileri Cuma günü geç saatlerde yaptıkları açıklamada şöyle dedi:

"Sürücü kazadan önce birkaç kere görsel olarak bir kere de sesli olarak elini direksiyona koyması için uyarıldı ancak sürücünün elini direksiyona koymadığı tespit edildi. Kazadan altı saniye önce elini direksiyona koyması gereken sürücünün çarptığı beton duvara gelmeden önce beş saniye ve 150 metrelik açık görüş mesafesi vardı ancak araçtan alınan kayıtlar incelendiğinde hiçbir müdahalenin olmadığı görüldü."

Tesla Model X Kaza Yapan İlk Araba Değil

Sürücüsüz araçların Amerika'daki ilk kazası bu değil.

Bu ay yine başka bir sürücüsüz araç üreticisi Uber'ın Volvo marka bir aracı da yoldaki yayaya çarparak ölümüne sebep olmuştu. Bu testler için özellikle tercih edilen, sürücüsüz teknolojiler konusundaki düzenlemelerin gevşek olduğu ifade edilen Kaliforniya ve Arizona eyaletlerinde otoritelerin harekete geçmesi bekleniyor.

Her iki kazanın da soruşturmaları devam ediyor. Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu'nun ilk raporunu önümüzdeki hafta açıklaması bekleniyor.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS