WhatsApp Web Nasıl Kullanılır? WhatsApp Web Güvenli mi?

WhatsApp Web nedir? WhatsApp Web üzerinden mesajlaşmak güvenli mi?
WhatsApp Web Nasıl Kullanılır? WhatsApp Web Güvenli mi?

WhatsApp'ın günlük aktif kullanıcı sayısı 2019'un işk çeyreğinde 500 milyon kişiydi ve bu rakam giderek artıyor. WhatsApp kullanıcıların farklı platformlardan erişimini kolaylaştırmak için sürekli yeni yollar deniyor. Bunlardan biri de WhatsApp Web. WhatsApp Web üzerinden uygulamada yapılan işlemlerin hepsi gerçekleştirilebiliyor. Pek WhatsApp Web güvenli mi? WhatsApp Web üzerinden gönderilen mesajlar başkaları tarafından okunabilir mi?

WhatsApp, dünyanın en başarılı sosyal medya platformlarından biri. Sıradan bir mesajlaşlaşma platformundan her gün milyonlarca kişinin ses ve görüntü paylaşmakla birlikte birbirlerini arayabildiği bir sosyal medya uygulamasına dönüşen WhatsApp 2017'nin ilk çeyreğide 175 milyon kişi tarafından kullanılıyorken, bu rakam büyük bir hızla 2019'un ilk çeyreğinde 500 milyona yükseldi. Facebook'un 19 milyar dolara satın aldığı WhatsApp'ın dünya genelinde 1.5 milyardan fazla kullanıcısı bulunuyor. Ortalama bir WhatsApp kullanıcısı günde en az 23 kere WhatsApp mesajlarını kontrol ediyor.

Facebook, WhatsApp'ın daha fazla kullanılmasını sağlamak için sürekli yeni yöntemler ve araçlar geliştiriyor. Bunlardan biri de WhatsApp Web. WhatsApp uygulaması üzerinden gerçekleştirilen mesaj gönderme, grup oluşturma gibi özelliklerin hepsi WhatsApp Web'de de mevcut ancak İnternet tarayıcısı üzerinden yapılan işlemlerin güvenli olup olmadığı merak konusu.

WhatsApp Web Güvenli mi?

WhatsApp Web üzerinden gönderilen mesajlar SSL teknolojisi ile şifreleniyor. web.whatsapp.com adresi ile ulaşılan sitenin adres satırında yazan https sitenin güvenli olduğu anlamına geliyor. Peki https yazan sitelerin hepsi güvenli mi diye sorarsanız uzmanların buna verdikleri farklı cevaplar var.

Adres satırında https yazan İnternet sitelerinin içeriği kullanıcıdan çıkarken SSL teknolojisi kullanılarak şifreleniyor. SSL kullanıcı ile sunucu arasında güvenli bir bağlantının olduğunun bir ispatı, ancak bazen araya giren üçüncü şahıslar ya da organizasyonlar bu SSL sertifikalarını manipüle edebiliyor. Her ne kadar bu çok zor bir işlem olsa da ve kullandığınız Chrome ya da Firefox gibi tarayıcılar bunu fark etse de kullanıcıların mesajlarını okumak imkansız değil. Burada kişinin mesajlarını okumak isteyen çok ama çok kaabiliyetli kişilerin gerçekten iyi bir sebebinin olması gerek. Yani sıradan bir kullanıcının mesajlarını okumak için çok meşakkatli olan SSL manipülasyonunu devreye sokmak hiçkimse için ekonomik bir yaklaşım değil. Yani kısaca kişinin hedef değerinin çok yüksek olması gerek.

Ortalama bir WhatsApp kullanıcısı için WhatsApp Web üzerinden gönderilen mesajların güvenli olduğunu kabul etmek doğru bir yaklaşım görünüyor.

WhatsApp Web Nasıl Kullanılır?

WhatsApp Web'i kullanabilmek için de telefondaki uygulamanın açık ve İnternet'e bağlı olması gerekiyor. Web.whatsapp.com adresine giriş yapılarak WhatsApp'ın web portalına erişmek mümkün. Karşınıza çıkan ekranda bir kare kod çıkıyor. Bu kodu telefonunuzdaki WhatsApp uygulamasının Ayarlar bölümündeki QR Kodunu Tara özelliği ile tarayarak İnternet sitesine kimliğinizi doğrulamanız lazım.

WhatsApp Web nasıl kullanılır?

WhatsApp Web nasıl kullanılır?

Bunun için telefonunuzdan WhatsApp uygulamasını açın. Diğer seçenekler ya da Ayarlar simgesine dokunduğunuzda WhatsApp Web/Masaüstü seçeneğinin açıldığınız göreceksiniz. Bu seçeneğin içine girdiğinizde QR Kodunu Tara yazısının üstüne tıklayarak telefonunuzun kamerasını İnternet sitesindeki kare koduna tuttuğunuzda WhatsApp'ın otomatik olarak kimliğinizi doğruladığını ve mesajlarınızı İnternet sitesine yüklediğini göreceksiniz.

WhatsApp Web özellikle iş ortamlarında, iş süreçlerini bu uygulama üzerinden takip eden organizasyonlar için büyük bir esneklik ve pratiklik sunuyor.


WhatsApp'la İlgili En Merak Edilen Sorular

WhatsApp Web nasıl kullanılır? WhatsApp Web güvenli mi?

WhatsApp Web nasıl kullanılır? WhatsApp Web güvenli mi?

Whatsapp'taki Onay İşaretlerinin Anlamı!

WhatsApp mı Bip mi?

WhatsApp'ta Kaç Kişi Çalışıyor?
 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS