Telefonun Şarjı Neden Çabuk Bitiyor?

iPhone kullanıcıları şarjın çabuk bitmesinden şikayetçi.
Telefonun Şarjı Neden Çabuk Bitiyor?

Özellikle son zamanlarda cep telefonlarının şarjının çabuk bittiğinden şikayet eden müşteriler üreticilere isyan etti. Cep telefonunun şarjının bir anda yüzde 70 seviyelerinden yüzde 10'a düşüvermesi gibi uç örneklerin de yer aldığı bu şikayetler son zamanlarda giderek artıyor. Peki cep telefonlarının şarjı neden çabuk bitiyor? Bataryanın hemen bitmemesi için neler yapılmalı? Detaylar haberimizde.

Son yıllarda mobil uygulamaların istilasına uğrayan akıllı telefonlardaki batarya sorunu Apple ve Samsung gibi büyük üreticilerin de derdi. Cep telefonlarının şarjının çabuk bitmesine sebep olan temel sebepler arasında kötü kodlanan uygulamalar, GPS servisleri ve gereksiz arka plan uygulamaları yer alıyor.

Şarjın en büyük düşmanı olan kötü kodlanan veya optimize edilmeyen mobil uygulamalar. Facebook ve Twitter gibi sosyal medya şirketleri büyük bir trafiği, akıllı telefonlar gibi kısıtlı kaynaklarla çalışan cihazlarda yönetebilecek uygulamalarını geliştirirken performanstan da ödün vermemek için optimizasyon çalışmalarına büyük önem vermektedirler. Anında yüklenecek bilginin miktarından, bu bilgilerin uygulamaya nasıl ve hangi sıklıkla yükleneceği gibi soruların hepsine iyi cevap verilmeden geliştirilen uygulamalar akıllı telefonların bataryalarının en büyük düşmanlarından biri. Bununla birlikte aynı anda akıllı telefonda çalışan uygulama sayısı da şarjın çabuk bitmesine sebep olabilmektedir. Dolayısıyla kullanılmayan uygulamaların kapatılmasında fayda var.

Özellikle sosyal medya uygulamalarında yer bildirimi yapmak ya da navigasyon servislerini kullanmak için açık tutulan Konum Servisleri de şarjın çok çabuk bitmesine sebep olmaktadır. Dolayısıyla konum servislerinin sadece ihtiyaç anında açılması, bunun dışında sürekli kapalı konumda tutulması şarjın akıllı kullanılması için gerekli.

Gereksiz arka plan uygulamaları müşterinin ihtiyaç duymamasına rağmen sunucularla sürekli bağlantı kurması veya işlemcinin ve geçici hafıza birimlerinin kapasitesinden yemesi dolayısıyla cep telefonlarını en çok yoran sebepler arasında yer alıyor. Ayrıca ekran parlaklığının çok fazla olması, kullanılmadığı halde açık tutulan Bluetooth ve Wi-Fi  servisleri de şarjın çabuk bitmesine sebep oluyor.

Şarjın Çabuk Bitmemesi İçin Ne Yapmalı?

Uzmanlar cep telefonunun Düşük Güç Modu'nda kullanılmasının bu sorunu büyük ölçüde gidereceği görüşünde. iPhone kullananlar Ayarlar> Pil menüsüne girdiklerinde en üstte yer alan Düşük Güç Modu'nu aktif ederek şarjı daha uzun süre kullanabiliyor.

Cep telefonunda gereksiz yere çalışan arka plan uygulamalarının kapatılması, Angry Birds veya Facebook gibi uygulamaları kapatırken ana ekrana dönme tuşundan ziyade uygulamanın tamamen kapatılması gerekiyor.

Android kullanıcılarının işe yaramayan widgetları temizlemesi de performansı artıran aksiyonlardan biri.

Bununla birlikte mobil uygulamaların gittikçe daha talepkar olması karşısında performans kaygısı yaşayan akıllı telefonların şarjının çabuk bitmesi problemi katlanacak artacak gibi görünüyor.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS