Kriptoloji Nedir ve Neden Önemlidir?

Kriptoloji nedir? Android İşletim Sistemi ve WhatsApp'ın kriptoloji ile ne alakası var?
Kriptoloji Nedir ve Neden Önemlidir?

Değerli şeyler insanı hep cezbetmiştir. Bunlar bazen güçlü bir silah, bazen bir değerli maden, bazen de önemli bir bilgi olmuştur. Değerli şeylerin kötü niyetli kişilerin eline geçmesini istemeyen insanlar ise bu değerli şeyleri gizleme ihtiyacı hissetmiştir.

Değerli şeylerin en değerlisi şüphesiz bilgidir. Kitle imha gücüne sahip bir silahın çalışma prensibi, Rusya’nın nükleer tesislerinin yeri, Kuzey Kore’nin elindeki zenginleştirilmiş uranyum rezervi, SpaceX’in en son roketlerinin yüksek ısıya rağmen dağılmadan verimli çalışabilmesi için kullanılan malzemenin cinsi veya İrlanda’daki tohum deposunun envanteri gibi bilgiler devletlerin kaderini belirleyebilecek düzeyde kritik önemi haizdir. Dolayısıyla bu bilgilerin güvenli bir şekilde saklanması da en az bilginin kendisi kadar önemlidir.

Kriptoloji nedir

İşte burada kriptoloji devreye giriyor. Her ne kadar günümüzde herkes WhatsApp mesajlarının kriptolu bir şekilde gönderilmesi dolayısıyla kriptoloji prensibine ilgi göstermiş olsa da Eski Roma’dan Çin hanedanlıklarına kadar uzanan kriptoloji en değerli bilgilerin istenmeyen kişilerin eline geçmesi durumunda düşmanı şaşırtma ya da mesajı anlamsızlaştırma görevini üstlenmiştir.

Peki nedir bu kriptoloji? En kolay tanımla “sahip olunan bir verinin veya bilginin güvenli bir şekilde saklanabilmesi/iletilebilmesi ve yalnızca yetkili birimler için erişilebilir/değiştirilebilir kılınması bilimine kriptoloji denir.”

Kriptoloji genel olarak tüm elektronik haberleşme ürünlerinde verinin güvenliğini sağlamaktadır. Günümüzde kriptoloji biliminin ürünleri sayesinde bir web sayfasına güvenli bir şekilde bağlanabilirsiniz. https uzantılı İnternet sitelerini hatırladınız mı? Şu anda bu haberi okuduğunuz site de ssl adı verilen kriptoloji ürününü kullanarak bilgilerinizi koruyor. Kriptoloji biliminin ürünü kabul edilebilecek olan şifreleme ürünleri ve şifreleme metot ve standartları bütünü bilgisayarlar arasında iletilen verinin şifreli bir şekilde alınıp gönderilmesini sağlar.

Kriptoloji nedir

Kriptoloji ayrıca telsiz & uydu haberleşmeleri ve kablo TV sistemlerinde de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Eğer kriptoloji olmasaydı bilgisayar korsanları çok az bir çaba ile e-postalarımıza erişebilir, telefon konuşmalarımızı dinleyebilir, şirketlerin önemli verilerini ele geçirebilir, uydu yayınlarını manipüle edebilir ve banka hesaplarımıza sızabilirdi. Farklı bir deyişle kriptografi verinin bütünlüğünü, doğruluğunu ve verinin doğru kişilerin elinde bulunduğunu sağlayan önemli bir yoldur.

Günümüzde yoğun bir şekilde kullandığımız cep telefonlarımız ise kriptolojinin her türlü imkanlarını çokça kullanmaktadır. Örneğin; Android işletim sistemi. Binlerce yayıncının milyonlarca uygulamasının koştuğu bu işletim sisteminde şifreleme mekanizmaları olmasaydı dünya çapında oluşacak kargaşa gişe canavarı aksiyon filmlerinden daha keyifli bir seyirlik olurdu.

Andorid İşletim Sistemi Koşturan Cihazlarda Kriptografi

Android işletim sisteminde kullanılabilecek simetrik, asimetrik, uçtan uca şifreleme gibi birçok şifreleme yöntemi bulunur. Uygulamanın ihtiyaçlarına göre şifreleme metodu belirlenmelidir. Bu şifreleme yöntemlerinden bazılarını uygulamak hızlı ve kolaydır, fakat güvenliği kesin olarak sağlayamayabilir. Bir kısmını uygulamak zaman alır ve zordur, fakat kesin olarak (çok mu iddialı oldu?) veri güvenliği sağlar. Android işletim sisteminde güvenli uygulama yapılabilmesi için yazılımcılara birçok uygulanabilir yöntem sunulmuştur. Zorluk seviyeleri değişken olan bu şifreleme metodları birçok geliştirici tarafından doğru bir şekilde kullanılamamaktadır.

Android İşletim Sistemi koşan cihazlarda kriptoloji kurallarına uymayan binlerce uygulama var.

Android İşletim Sistemi koşan cihazlarda kriptoloji kurallarına uymayan binlerce uygulama var.

2015 yılında uzmanların yaptığı bir araştırmaya göre Google Play Store’da sunulan uygulamaların birçoğunda kullanılan şifreleme metotlarının kullanılmasında eksiklikler olduğu, bazı uygulamalarda da hiç şifreleme olmadığı görülmüş. Rastgele indirilip incelenen 49 uygulamanın 6 tanesinde hiçbir kriptografi metodu kullanılmazken, diğer 43’ünde kullanılan kriptografi implementasyonunun hatalı olduğu görülmüştür.

Böyle anlatınca ve iOS'tan hiç bahsetmeyince iPhone kullanası geliyor insanın değil mi? O ayrı bir konu, daha sonra onu da konuşacağız. Şimdilik buyrun burdan yakın: Popüler iPhone Uygulamalarında Güvenlik Skandalı
 

Whatsapp Mesajları Şifreleniyor mu?

Mobil cihazlarda en çok kullanılan uygulamaların başında gelen anlık mesajlaşma uygulaması Whatsapp kullanıcıların verilerinin güvenli bir şekilde birbirine iletilebilmesini sağlamak için özel geliştirilmiş bir uçtan uca kriptografi metodu kullanır.

Whatsapp’ın iddia ettiğine göre birine gönderdiğiniz mesajı sadece o kişi görebilir. Aradaki hiç kimse, hatta Whatsapp’ın kendisi bile (yersen!) gönderilen veriyi göremez. Yine Whatsapp’ın bildirdiğine göre gönderilen her mesaj bir diğerinden farklı bir kilide ve anahtara sahip. Bu şifreleme tamamen otomatik çalışıyor ve sizin bir yerden ayar yapmanıza veya bir özelliği açmanıza gerek kalmıyor. Bunu devre dışı bırakmanın da bir yolu yok.

WhatsApp mesajları uçtan uca şifreleniyor!

WhatsApp mesajları uçtan uca şifreleniyor!

Whatsapp sadece mesajlaşmada değil aynı zamanda sesli ve görüntülü konuşmada da uçtan uca şifreleme metodunu kullandığını belirtiyor. Dolayısı ile sesli veya görüntülü konuşmalarınız da whatsapp şirketinin bile göremeyeceği kadar güvenli (çok inandırıcı gelmiyor değil mi?).

Sonuç olarak kriptoloji candır ve geleceğin dünyasında elzemler listesindedir. Hele ki yakın zamanda tüm ödemelerini Bitcoin ya da Libra ile yapmayı planlayan dünya insanları için olmazsa olmazdır. Bilgilerinizin sadece otoriteler ya da dev teknoloji şirketleri tarafından okunmasına razı olmanızı sağlayan bir araçtır. Yok onlar da okumasın diyorsanız o da mümkün: Akıllı telefon, bilgisayar, e-posta vs kullanmayacaksınız! 

WhatsApp'ın güvenli olup olmadığı ile ilgileniyorsanız, şu haber de size göre: WhatsApp Web Güvenli mi?

MR ROBOT ALTYAZILI FRAGMAN

 

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS