iPhone Kullanıcıları Dikkat! Telefonunuz Dinlenebilir.

iPhone konuşmalarınız dinleniyor olabilir?
iPhone Kullanıcıları Dikkat! Telefonunuz Dinlenebilir.

iPhone'unuz eğer son dört iOS 12 sürümlerinden biri üzerinde çalışıyorsa tehlike altındasınız. Zira Apple'ın da teyit ettiği üzere konuşmalarınız gizlice dinlenebilir. Dahası kamera görüntülerinize ulaşabilirler.

Geçen hafta bir anne tarafından Apple'a yapılan şikayet üzerine yapılan incelemede iOS'un son sürümlerinde açık tespit edildi. Şikayeti yapan her ne kadar anne olsa da açığı tespit eden çocuğu idi. Apple yetkilileri şikayetin ciddiye alınması için anneye Apple Geliştiricisi olarak kayıt yaptırması gerektiğini söyledi. Olayın teyit edilmesinin ardından şirket tarafından aileye teşekkür mektubu gönderildi.

Geçtiğimiz hafta tespit edilen açığa göre özellikle iOS 12.1.4 sürümünü çalıştıran iPhone kullanıcılarının ses ve görüntüleri kendi izinleri dışında erişilebiliyor. Rehberlerindeki herhangi bir kişi iPhone'a yetkisiz erişim yapabiliyor. Apple açığın düzeltilmesi için net bir tarih vermezken bu hafta içinde gerekli sürüm güncellemesinin çıkması bekleniyor.

Apple müşterilerinden ciddi anlamda özür dilediğin iletti. Bu açığın Apple tarihinin en kötü tehdit olduğu değerlendiriliyor.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS