İnternette En Çok Kullanılan Üç Dolandırıcılık Yöntemi

Online dolandırıcılık yöntemleri ve bunların ortak noktaları nelerdir?
İnternette En Çok Kullanılan Üç Dolandırıcılık Yöntemi

İnternetin hayatımıza daha çok girmesiyle birlikte dolandırıcılık yöntemleri de arttı ve dolandırıcılar iyice akıllandı. Her geçen gün farklı bir online dolandırıcılık yöntemi ile karşı karşıya kalıyoruz. Bunlardan bazıları ise farklı şekillere bürünse de her zaman aynı temayı kullanıyor. İşte internette en çok karşılaşılan üç dolandırıcılık yöntemi ve online dolandırıcılığın anatomisi.

Ortalama bir İnternet kullanıcısı geleneksel online dolandırıcılık yöntemlerine karşı bağışıklık kazanmış olsa da aşırı hevesli gençler, çocuklar ve yaşlılar için eski yöntemler hala geçerliliğini koruyor. İyi bir medya okur yazarı olduğunu iddia eden kişiler için ise yeni ve daha sofistike ve haliyle ikna edici yöntemler mevcut.

Online dolandırıcılıkların hepsinde üç parametre ortaktır. Bunları koz, araç (medya) ve hasat olarak sınıflandırılabilir.

KOZ

Koz, kişiyi bir linke tıklamak ya da hiç istemediği bir şeye ikna etmek için kullanılan argümanların hepsi. Kendi bankanızdan bir e-posta geldiğini düşünün. E-posta adresinde bankanın ismi var, mesajın içi oldukça profesyonel ve bankanıza ait olmama ihtimali çok zayıf ve mesajda söylenen şeyleri yapmazsanız bilmem ne kanununundaki yeni düzenlemeye göre mağdur olmanız kuvvetle muhtemel. Ya da derbi maçına bilet almak istiyorsunuz ama çoktan kara borsaya düşmüş. Tam da bu günlerde biri size elinde fazla bilet olduğunu, iki kat fiyata satabileceğini söylüyor ve siz de maça gitmeyi çok istiyorsunuz. Ya da birileri size bir link gönderiyor ve siz bu konularda çok yenisiniz. İşte bu senaryoların hepsini koz olarak adlandırmak mümkün. Karşı tarafın sizi o işi yapmaya ikna edecek yöntemleridir kozlar.

Özellikle Momo gibi oyunlarda koz daha da önem kazanmaktadır. Bazı vakalar kişinin ölümüyle sonuçlanabilmektedir.

Güçlü bir koz sizi kurban yapabilir.

Güçlü bir koz sizi kurban yapabilir.

ARAÇ (MEDYA)

Araç ise e-postalar, WhatsApp mesajları ya da bir Youtube videosu olabilir. Kullanıcıyı kötücül eyleme sürüklemek için yapılan tanıtım faaliyetlerinin yer aldığı platformların hepsine araç ya da medya denir. Medya olmadan koz olsa dahi kötü adamların online ortamda sizi yakalaması mümkün değildir. Dolayısıyla nerelere girdiğiniz ve hangi mesajları okuduğunuz önemli.

HASAT

Hasat ise karar ve aksiyon alma aşamasını temsil eder. Kötü adamların kurbanı ikna edecek kozlarını paylaşmasından itibaren kişinin kendinden isteneni yapması ya da akıllı davranıp yapmaması hasat aşamasıdır.

Koz, medya ve hasat aşamaları her dolandırıcılık yönteminde bulunur. Bununla birlikte trojanlarla kişinin haberi olmadan yapılan saldırılar ve kişisel bilgileri ele geçirme yöntemlerinin anatomisi biraz daha farklıdır. Zombi bilgisayarların devlet kurumlarının sistemlerine yapılan saldırılarda kişinin haberi olmadan destek vermesi gibi senaryolarda koz ve hasat aşamaları hackerlar tarafından kontrol edilir.

Online alemin hiç eskimeyen üç numarası bir sonraki sayfada.