IMEI Numarası Nedir ve Nasıl Bulunur?

IMEI Numarası Nedir ve Nasıl Bulunur?
IMEI Numarası Nedir ve Nasıl Bulunur?

IMEI numarası bir cep telefonunun uluslararası kimlik numarasıdır. Normal şartlar altında her telefonun IMEI numarası tektir ve başka hiçbir telefonda aynı numara bulunamaz. 15 haneden oluşan bu kod özellikle son zamanlarda gündeme gelen MCKS kayıt işlemlerinde hayati önem taşımaktadır. Peki nedir bu IMEI numarası? IMEI numarası nasıl tespit edilir? iOS ve Android işletim sistemlerini koşturan telefonlarda IMEI numarası hangi yöntemlerle tespit edilebilir?


İngilizce; International Mobile Equipment Identity kelimelerinin baş harflerinden oluşan IMEI'nin anlamı Uluslararası Mobil Cihaz Kimliği'dir. 15 haneden oluşur ve klonlama gibi yasal olmayan işlemlerle manipülasyona uğrayan telefonlar haricinde iki telefonda aynı anda aynı IMEI numarası bulunamaz. Bulunsa bile operatör bunu tespit ettiği anda kayıtlarında olmayan kişilerin kullandığı IMEI'ye sahip telefonlar şebekeden bloklanabilir.

Android İşletim Sistemi Kullanan Telefonlarda IMEI Nasıl Bulunur?

IMEI numarasını bulmak tahmin edilenden daha kolaydır. Bir Android telefondan IMEI'yi tespit edebilmek için cihazın numara çevirme ekranından *#06# karakterlerini tuşlamak yeterlidir. Ardından Arama tuşuna basıldığında cihazda kaç tane IMEI varsa (o kadar da SIM kartı takılabilir) hepsinin numarası ekranda belirecektir.

Bununla birlikte Android bir telefonda varsa diğer IMEI'lerin bulunması için Ayarlar bölümüne girdikten sonra telefonun Hakkında sekmesine tıklanır. Bu sekmede cihazın fiziksel ve elektronik IMEI numaraları görünecektir.

iOS İşletim Sistemi KUllanan Telefonlarda IMEI Nasıl Bulunur?

iPhone gibi Apple ürünlerinde de benzer bir yolla IMEI bulunabilir. Cİhazın arama ekranında *#06# tuşlandıktan sonra arama butonuna tıklandığında birkaç saniyelik bir bekleme süresinin ardından IMEI numarası ekranda belirecektir.

Ayrıca yine Android telefonlarda olduğu gibi iPhone'larda da Ayarlar sekmesindeki Hakkında sayfasına girilerek cihazdaki tüm fiziksel ve elektronik IMEI numaralarını görmek mümkündür.

Fiziksel SIM ve Elektronik SIM (e-SIM) Arasındaki Fark Nedir?

Fiziksel SIM telefonlardan çıkarılabilen ve sonradan takılabilen SIM kartlarına verilen isimdir. Geleneksel olarak bilinen tüm telefonlardaki SIM kartlar fiziksel SIM kartlarıdır.

Bununla birlikte tüm dünyada yeni trend olan SIM kartı ise elektronik SIM'dir ve bu, cihazın entegresine gömülü olarak gelir. Yani sonradan takıp çıkarılamaz. Yeni nesil SIM kart olarak da bilinir. 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS