Facebook Kullanıcı Adı ve Profil Adı Nasıl Değiştirilir?

Facebook kullanıcı adı ve profil adı nasıl değiştirilir?
Facebook Kullanıcı Adı ve Profil Adı Nasıl Değiştirilir?

Facebook kullanıcı adınızı değiştirmek insanların sizi bulmalarını kolaylaştırabilir. Sizi arayan kişilerin tam olarak hangi kelimeleri kullandıklarını biliyorsanız kullanıcı adınızı ona göre şekillendirmelisiniz. Aksi takdirde arkadaşlarınız sizinle aynı Facebook profil ismine sahip insanların sayfalarında kaybolabilirler.

Facebook kullanıcılarının sık sık karıştırdıkları iki isim var. Bunlardan biri Facebook kullanıcı adınız, diğeri de Facebook profil adınız. İkisinin arasındaki farkı iyi anlamak gerekiyor.

Facebook kullanıcı adı, profilinizi açtığınızda tarayıcınızın adres satırında gördüğünüz, isim ve sayılardan oluşan kısımdır. Bunu değiştirmeniz mümkün ancak bir kere değişiklik yaptınız mı bir öncekine asla geri dönemezsiniz. Dolayısıyla değiştirmeden önce iyi düşünmelisiniz. Bu kullanıcı adı, Facebook'ta hesap oluşturulurken sistem tarafından otomatik olarak oluşturulur. Profilinizin bir kod adı olarak da düşünebileceğiniz bu kullanıcı adı profilinize direkt olarak erişmek üzere bir URL oluşturmakta kullanılır. Bu URL'yi ya da linki arkadaşlarınızla paylaştığınızda, üzerine tıkladıkları zaman doğruca sizin sayfanıza gelirler. Sizinle aynı profil ismine sahip onlarca kişinin olduğu bir sosyal medya platformunda bu oldukça faydalı bir bilgidir.

Örnek bir kullanıcı adı hasanarisoy1979 şeklinde olabilir. Bu kullanıcı adına bağlı URL ise facebook.com/hasanarisoy1979 olarak sistem tarafından oluşturulur.

Facebook'ta bir arkadaşınızı aramayı daha önce denemişsinizdir. Karşınızda aynı isimde yüzlerce kişi çıkması muhtemel. Eğer arkadaşınızın Facebook profiline giden URL olsaydı samanlıkta iğne aramak zorunda kalmazdınız.

Bununla birlikte Facebook'ta profil adı denen bir kavram daha bulunmaktadır. Profil adınız, bir paylaşım yaptığınızda ya da bir arkadaşınızın paylaşımına yorum yaptığınızda görünen isimdir. Profil adınızı da değiştirmeniz mümkün ancak Facebook insanların bunu sık sık yapmalarını engellemek için iki değişiklik arasında 60 günlük bir mesafe koymaktadır. Profil adınızda noktalama işaretleri ya da sıradışı karakterler kullanmamalısınız. Yukarıdaki örnekteki kişinin Facebook profil adı muhtemelen Hasan Arısoy şeklindedir ancak Facebook'ta bir çok Hasan Arısoy olduğundan kendisini ararken kullanıcı adını bilmek samanlıkta iğne arama sıkıntısından sizi kurtaracaktır.


FACEBOOK İLE İLGİLİ EN POPÜLER HABER: Fortnite Facebook'u Maziye Gömmeye Hazırlanıyor


Facebook Kullanıcı Adı Nasıl Değiştirilir?

Facebook hesabınıza giriş yapın ve sayfanızın sağ en üstünde yer alan ve aşağıya bakan oka tıklayın.

Facebook kullanıcı adı nasıl değiştirilir?

Facebook kullanıcı adı nasıl değiştirilir?

 

Açılan menüden Ayarlar (Settings) seçeneğine tıklayın.

Facebook kullanıcı adını değiştirmek için hesabınıza giriş yapmalısınız.

Facebook kullanıcı adını değiştirmek için hesabınıza giriş yapmalısınız.

Karşınıza Genel Hesap Ayarları başlıklı bir form çıkacak. Burada kullanıcı adınızın sağında Düzenle (Edit) seçeneğini göreceksiniz. Buraya tıkladığınızda bir metin kutusunun içinde kullanıcı adınızın aktif olarak göründüğünü ve değişikliğe müsait olduğunu göreceksiniz. Facebook burada size herkese açık kullanıcı adınızın, zaman tünelinizin adresiyle aynı olması gibi birkaç bilgi veriyor. 

Facebook kullanıcı adınızı tekrar geri alamazsınız.

Facebook kullanıcı adınızı tekrar geri alamazsınız.

Buradan istediğiniz kullanıcı adınızı belirlediğinizde eğer isim müsaitse yanında yeşil onay ikonu, müsait değilse kırmızı çarpı ikonunu göreceksiniz. Müsait bir kullanıcı adı belirleyip Değişiklikleri Kaydet dediğinizde Facebook kullanıcı adınızı değiştirmiş olacaksınız.

Tekrar uyarmakta fayda var. Bir kez değiştirdiğinizde aynı Facebook kullanıcı adını bir daha alamazsınız.

Facebook Profil Adı Nasıl Değiştirilir?

Facebook profil adınız paylaşımlarınızda görünen isimdir ve kullanıcı adı gibi her kişiye özel bir kod değildir. Birden fazla kişi aynı profil adına sahip olabilir.

Facebook profil adınızı değiştirmek için hesabınıza giriş yaptıktan sonra yine sayfanızın sağ üstünde yer alan siyah oka tıklayın.

Açılan menüden Ayarlar'ı seçin. Genel Hesap Ayaları sayfasının en üstünde Adın yazan satırda profil adınızı göreceksiniz. Satırın en sağındaki Düzenle seçeneğine tıklayın.

Buraya göbek adınız da dahil nüfus cüzdanınızdaki ismi girebilirsiniz. Profil adınızı sık sık değiştirmeniz istenen bir durum değildir. Dolayısıyla bir kez değişiklik yaptıktan sonra tekrar değiştirmek için 60 gün beklemeniz gerekir..

Profil adınızı değiştirdikten sonra Değişikliği Gözden Geçir butonuna tıklayıp, gerekli onayları verdikten sonra işlemi tamamlamış olacaksınız.


Teknoloji Kategorisinden Popüler Haberler:

Facebook kullanıcı adı nasıl değiştirilir

Facebook Messenger, Instagram ve WhatsApp Kullanıcılarını Birbirine Bağlıyor

Boston Dynamics'in Köpek Robotları Asker Gibi Yürüyor

Instagram Fenomenlerinin Çalışma Ortamı Nasıl? IGTV Nedir?

Google Stadia Nasıl Oynanır? Ne Zaman Çıkacak?
 

Akıllı Kondom Büyük Tartışma Yarattı!

 

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS