5G Teknolojisi Ne Zaman Gelecek?

5G ne zaman gelecek? 5G'yi ilk kimler kullanacak?
5G Teknolojisi Ne Zaman Gelecek?

5G testleri uzun zamandır yapılıyor. Son kullanıcıların Gigabit hızındaki internet hayallerini gerçekleştirmesi beklenen 5G teknolojisi bir anda gelecek gibi görünmüyor. Belli ülkelerde 5G için pilot uygulamalar başlamış durumda, ancak görünen o ki önce şehir merkezleri olmak üzere 5G’nin uygulanması adım adım gerçekleşecek. Peki 5G teknolojisi Türkiye’ye ne zaman gelecek? 5G’yi ilk kimler kullanmaya başlayacak?

Son çıkan akıllı telefonların hemen hemen hepsi 5G uyumlu olarak raflarda yerini aldı. Telefonunuz 5G’ye uyumlu değilse bu teknolojiden faydalanamayacaksınız. Dolayısıyla donanım uyumluluğu zaten uzun zamandır akıllı telefon üreticilerinin gündemindeydi, ancak piyasadaki telefonların hepsinin 5G uyumlu olduğunu söylemek zor.


5G ne zaman gelecek  5G Teknolojisi Nedir? 5G Netflix’in Bir Oyunu mu?


2020’de Çin ve Amerika başta olmak üzere belli başlı ülkelerde 5G teknolojisi kullanılmaya başlayacak. Peki 5G Türkiye’de ne zaman çıkacak? Herkes ilk günden itibaren 5G hızında internet hizmetine kavuşabilecek mi? İlk bakışta bu pek mümkün görünmüyor. Zira yeni nesil haberleşme teknolojilerinin kullanılmaya başlanabilmesi için mobil işletmecilerin yapması gereken yatırımların yanı sıra vatandaşların da katlanması gereken maliyetler olabiliyor. Yukarı bahsi geçen 5G uyumlu akıllı telefonlar bunların en başında geliyor.

5G Türkiye’ye ne zaman gelecek?

Ülkemizde 5G ile ilgili çalışmalar Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) liderliğinde yürütülüyor. BTK bu teknoloji ile ilgili olarak 5G Vadisi adını verdiği bir test sahası oluşturdu. Bu sahadaki çalışmalara Hacettepe, ODTÜ ve Bilkent üniversiteleriyle birlikte Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone katkı sağlıyor. Ankara’daki bahsi geçen üniversitelerin yer aldığı üçgende kurulan bu vadide kendi üreticilerimizin ve mobil işletmecilerimizin test çalışmaları yürütülüyor.

5G ne zaman gelecek?

5G ne zaman gelecek?

5G teknolojisinin Türkiye’de kullanılmaya başlaması için öncelikle frekans tahsis ihalesinin gerçekleştirilmesi lazım. Bu ihale henüz gerçekleştirilmedi. BTK tarafından 5G frekanslarının detayları henüz açıklanmadı. Bununla birlikte BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, Mobile World Congress'te “2023’te kendi milli şebekemizle 5G’ye geçen ilk ülkelerden biri olmak üzere bütün hazırlıklarımızı yapıyoruz”açıklamasında bulunmuştu. Dolayısıyla şimdilik 5G teknolojisi için ülkemizde ilk kilometre taşı olarak 2023 belirlenmiş görünüyor.

Ancak 5G teknolojisi hemen tüm ülke çapında kullanılamayacak. Öncelikle nüfus yoğun şehir merkezlerinden başlamak üzere altyapı hazırlıkları tamamlanacak. Ardından adım adım tüm ülke genelinde yaygınlaştırılacak. Burada BTK’nın 5G imtiyaz sözleşmesinde mobil işletmecilere getireceği yaygınlaştırma şartları önemli.

5G laboratuvar testlerine göre şimdilik 10 Gigabit/saniye hızında hizmet verebiliyor ancak bu değerin 20 Gigabit'e kadar çıkabileceği değerlendiriliyor.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS