5G ile Koronavirüs Arasında Bir İlişki Var mı?

Son günlerde Wuhan'ın 5G uygulamalarında ileri seviyede olduğu için Koronavirüs'ün merkez üssü olduğuna dair haberler gündemden düşmüyor. Buna bir de İngiltere'de 5G baz istasyonlarının bulunduğu mastların yakıldığı haberleri de eklenince 5G korkunç bir teknoloji olarak yaftalandı. 5G gerçekten zararlı mı? Koronavirüs'ün ardında gerçekten 5G olabilir mi?

Cep telefonlarının ve baz istasyonlarının radyasyon yaydığı ve bu sebeple insan ve çevre sağlığı için çok büyük bir tehdit olduğuna dair genel kanı hala gündemde. Buna dair detaylı bilgi Baz İstasyonları Sağlığa Zararlı mı? başlıklı haberimizde mevcut. Özet vermek gerekirse radyasyon kelimesi yanlış anlaşılıyor. Radyasyon aslında yayılma demek ve bunun iki türü var: İyonlaştırıcı Radyasyon ve İyonlaştırıcı Olmayan Radyasyon. İnsanları korkutan radyasyon iyonlaştırıcı olan, yani atomdan elektron koparabilecek güçte titreşebilen elektromanyetik dalgalardır. İyonlaştırıcı olmayan radyasyon ise radyo haberleşmesinde kullanılan ve 300 GHz'e kadar uzanan bir spektrumda yer alan dalgalardır.

Cep telefonu ve baz istasyonları dahil her türlü elektromanyetik alanın insan sağlığı üzerinde ne gibi etkileri olduğuna dair Uluslararası İyonlaştırmayan Radyasyondan Koruma Komisyonu (ICNIRP) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) gibi kuruluşlar çalışmalar yapmakta ve yayınlamaktadır. İyonlaştırıcı olmayan radyasyonun insan vücudu üzerindeki etkisi ısı etkisi olup ortalama bir insanın kan dolaşımında 4 W/kg'lık bir enerji soğurulması referans olarak alınmıştır. Yani kg başına 4 W'lık bir enerjinin vücut tarafından soğurulması durumunda vücut sıcaklığının 1 derece arttığı tespit edilmiş ve bu sıcaklık artışından yola çıkılarak sınır değerler (örneğin GSM 900 için E= 41 V/m) belirlenmiştir.

Ülkemizde baz istasyonlarının sinyal seviyelerine ilişkin yetkili kuruluş Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'dur. BTK her bir baz istasyonu için çıkış gücü, anten kazancına bağlı olarak hesaplanan güvenlik mesafelerinin de olduğu güvenlik sertifikaları düzenlemektedir. Bu sertifika olmadan baz istasyonlarının kurulması mümkün değildir. Zira mobil elektronik haberleşme işletmecileri bu sertifikayı almadan enerji başvurusu yapamamakta ve dolayısıyla baz istasyonlarına enerji verememektedir. BTK bu sertifika ve diğer sınır değerlere ilişkin yayınlamış olduğu Elektronik Haberleşme Cihazları Güvenlik Sertifikası Yönetmeliğine göre işleri yürütmektedir. Bu yönetmelik kapsamında belirlenen limit değerler Almanya, Japonya, İngiltere ve Amerika gibi ülkelerde de uygulanan değerlerdir. Şu anda ülkemizde kurulan her 2G, 3G ve 4.5G baz istasyonu bu yönetmeliğe uymak zorundadır.

Gelelim 5G ile ilgili kaygılara.

Ülkemizde henüz 5G ile ilgili frekans ihalesi yapılmadı. BTK tarafından ihalenin ne zaman yapılacağı da açıklanmadı. Bazı lokasyonlarda 5G testlerinin yapıldığı biliniyor. Örneğin Ankara'da kurulan 5G test vadisinde testler yapılmaktadır ancak önemli olan şey 5G'nin kullandığı frekanslar.

Dünya Radyo Konferansı'nda 5G ile ilgili genellikle 3.5GHz ile 26 GHz bantlarının kullanılacağı konuşuldu. Türkiye'de de henüz ihalesi yapılmada da 5G'nin bu frekanlarda çalışacağını tahmin etmek zor değil. Bu frekanslar ICNIRP'nin iyonlaştırıcı olmayan spektrum olarak tanımladığı 9KHz ile 300 GHz arasında yer alıyor. Dolayısıyla 5G için belirlenen frekansların zararlı olduğuna dair resmi bir araştırma sonucu bulunmuyor.

5G ile ilgili yayınlanan videolara bakıldığında bunların genellikle komplo teorisyenleri tarafından desteklendiğini görmek mümkün. Bununla birlikte cep telefonlarını çok uzun sürelerde kullanmanın ısıl etkisinin yan etkileri olacağını da kestirmek zor değil. 26 GHz gibi yüksek frekanslarda bu ısıl etkinin daha fazla olması beklenir ancak konu ile ilgili akademik bir yayın olup olmadığının takip edilmesi, bilimsel verilere bakmak gerekir.

5G'nin kullanıldığı ülkelerde daha hızlı yayıldığı ile ilgili iddialar 5G'nin henüz kullanılmadığı yerlerdeki COVID-19 trendlerini açıklayamıyor. 5G frekanslarının özellikle 26 GHz'in atomdan elektron kopararak iyonlaştırma yaptığına dair de bir çalışma yok. Konu ile ilgili akademik camiadan bir deney yapılması bekleniyor.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS