Tarçın Kilo Verdiriyor!

Tarçın Kilo Verdiriyor!

Michigan Üniversitesi'nde yürütülen bir araştırma sonucuna göre tarçının içinde bulunan cinnamaldehyde adlı faydalı bir yağ, hücrelerin yağ yakımına destek oluyor.

Araştırmada farelerden ve daha önce yağ aldırma ameliyatı olmuş kişilerden alınan yağ hücrelerine cinnamaldehyde tedavisi uygulanmış. Tedavi uygulanan yağ hücrelerinde metabolizmanın ve yağ yakımının hızlandığı tespit edilmiş.

Araştırmacıların tarçının kilo vermeye yardımcı olduğu yönündeki tespitleri sosyal medyada büyük bir yankı uyandırdı, ancak kişilerin bu sonuçlara dayanarak avuç avuç tarçın yememeleri önemle tavsiye ediliyor. Zira tarçın yedikten sonra bunun sindirim sisteminden geçerek, yağ hücrelerine ulaşması için uzun bir yol katetmesi gerekiyor. Dolayısıyla bu şekilde direkt olarak tüketilen tarçının yağ yakımını hızlandırması için gerekli miktar ve yöntem hakkında henüz bir bilgi yok.

Tarçının alışılagelmiş kullanım yöntemleri de araştırma sonuçlarıyla tezat teşkil ediyor. Bilindiği üzere tarçın daha çok kek, kurabiye, sahlep ve diğer tatlılarda aroma artırıcı olarak kullanılıyor. Kilo vermek için tarçını avuç avuç tüketmek tavsiye edilmediğinden ve zayıflamak isteyen insanların tarçın tüketimini artırmak için tarçınlı tatlılara yönelmesinin muhtemel olduğunun altı çizilerek bunu yapmamaları da tavsiye ediliyor. Kilo vermek için bol bol tarçınlı tatlı tüketmek, uçuş mili toplamak için çok daha pahalıya mal olan bir düzine uçak bileti almaya benzetiliyor.

Tarçın diyeti ile ilgili kesin sonuçlara ulaşmak için çok daha fazla araştırma yapılması gerekiyor. Dolayısıyla sırf bu araştırma sonuçlarına bakılarak kilo vermek isteyen kişilerin tarçın tüketimini ölçüsüz bir şekilde artırmasının yan etkileri konusunda uyarıda bulunuluyor. 

 

Kaynak: Klinik ve Deneysel Metabolizma

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS