"Star Wars: Son Jedi" Film Eleştirisi

Star Wars: Son Jedi film serisi yapmaya geldi mi hiç şaşırtmadan her seferinde çuvallayan Hollywood'un içinde hala canlı bir şeyler kaldığının ispatı.

Kim ne derse desin konu "bilim kurgu" oldu mu gelmiş geçmiş en büyük hikayedir Star Wars. Star Trek hayranları küsmesin ama milyonlarca kişi aynı anda yanılıyor olabilir mi? J.J. Abrams, şimdilerde 30'lu yaşlarında olan eski Star Wars hayranlarına müjde niteliğinde bir karar alarak üçlemeyi yeniden diriltmek için kamera arkasına geçtiğinde ne yalan söyleyeyim kendi adıma bunu çok soğuk ve metaryalist bulmuştum. Bazen iyi şeyler mazide kalmalıdır ve öyle hatırlanmalıdır ya, Star Wars efsanesinin de öylece zihnimde tozlu ama keyifli bir anı olarak kalmasını tercih ediyordum.

Star Wars

J.J. Abrams, Güç Uyanıyor (The Force Awakens, 2015) filmiyle bizi hem şaşırttı hem de kızdırdı. Filmin eskinin ruhunu yakaladığına hiç şüphe yok. Hikaye, kurgu ve çok daha başarılı görsel efektlerle izleyenlere keyifli dakikalar geçirmeyi başardı ama sanki 1977 yapımı Harrison Fordlu Star Wars: Yeni Bir Umut'un kopyasından ibaretti. J.J. Abrams hikayeye yeni karakterler kazandırdı ve oyuncak sektörüne BB-8 gibi şirinliği hediye etti ama çok tepki almamak için fazla temkinli davrandı. Bu da Star Wars evreni gibi cesaret hikayelerinin anlatılığı bir maceranın hayranlarında hayal kırıklığı yarattı. Bazıları için Güç Uyanıyor, Star Wars filmlerinin en iyi sahnelerinden kırp yapıştır tekniğiyle hazırlanan bir video klipten ibaretti.

Star Wars: Güç Uyanıyor - Rey, BB-8 ile tanışıyor!

Star Wars: Güç Uyanıyor - Rey, BB-8 ile tanışıyor!

Gelelim Rian Johnson'un Son Jedi filmine. Baştan söyleyeyim, beğeneceksiniz. Hele ki filmde bazı sahneler var ki ağzınız açık, öylece hipnoz olmuş gibi kalacaksınız ki bu sahnelerden epey var. X-wing savaşçı gemilerinin ışık hızından ansızın belirivermesi, tuz madeni gezegenindeki kovalamacada yerden kalkan kadife kırmızı tozların büyüleyici güzelliği, kristal tilkiler ve kamikaze saldırısı sonrası devasa geminin ağır çekimde enkaza döndüğü anların her biri üzerinde yeterince mesai harcanmış, seyirciye saygı duruşu niteliğindeki sahneler... Tempo hiç düşmüyor, filmin senaryosunu da yazan Rian Johnson hikayenin azıcık yavaşladığı yerlere sihirli dokunuşlar yapmayı başarıyor. Star Wars: Son Jedi, 152 dakikalık (stüdyoların böyle uzun sürelere mümkün olduğunca izin vermediğini biliyoruz) süresinin içinde bir yerlerde 90 dakikalık muazzam bir film sıkıştırmayı başarmış.

Star Wars

Hollywood'da bu aralar enteresan bir şekilde kadın kahramanları öne çıkarma durumu var. Açlık Oyunları, Uyumsuz ve Star Wars ki her biri gişede muazzam başarılara imza atmış yapımlar, kadın kahramanlar üzerinden hikayelerini anlatmayı tercih ediyor. Son Jedi filminde de yeni ve genç kahramanımız Rey (Daisy Ridley), ışın kılıcını ve kendi potansiyelini yeni yeni anlamaya başlayan bir karakter. Oscar Isaac'in ateş gibi ve başına buyruk savaşçı pilotu Poe Dameron, John Boyega'nın Stormtrooper'dan dönme kahramanı Finn ve Rey öyle mükemmel bir uyum yakalamış ki bir önceki filmde bu üçlünün neredeyse birbirinden izole bir şekilde mücadele ettiğini farkedince sitem ediyorsunuz.

Star Wars

Kötü adam cephesinden de iyi haberler var. Kötü adamların motivasyonlarının da en az iyiler kadar sağlam bir hikayesi olduğunu hissettiğinizde filmden aldığınız tat değişiveriyor. İyinin çok iyi, kötünün sadece kötü olduğu karikatür filmlerden bezdiyseniz Star Wars: Son Jedi size rahat bir nefes aldıracak. Uzun zamandır sadece hologramdan ibaret olan Snoke'la kanlı canlı tanışmaya hazır olun. Andy Serkis tarafından canlandırılan, karanlık tarafın yüce lideri Snoke'u gölgede bırakacak bir kötü adam daha var desem... Sürprizi bozmamak için devam etmeyelim ama Son Jedi denklemin her iki tarafını da ciddiye almış.

Ufak tefek kusurlarıyla birlikte Star Wars: Son Jedi yılın en iyi filmlerinden biri. Evet biraz fazla dramatik, umuda dair mesaj kaygısı özellikle son beş dakikada kendini fazlaca hissetiriyor ama filmin sonunda kendinizi iyi hissettirmeyi başarıyor. Kameranın önündeki ve arkasındaki ekibin meşaleyi doğru ellere teslim ettiğini görmek, Star Wars geleneklerine bağlı ama yeni hikayeler anlatma konusunda elini korkak alıştırmayan bir ekiple serinin devam filmlerinin geleceğini bilmek güzel. Unutmadan puan verelim: 5/5 

 

Star Wars: Son Jedi filminin jeneriğinden sonra sahne var mı? Siz sormadan cevap vereyim, hayır! Uzun ve aheste bir şekilde akıp giden jeneriğin sonuna kadar beklemenize gerek yok.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS