Philips'ten Wi-Fi Teknolojisine Alternatif Geliyor!

Philips'ten Wi-Fi Teknolojisine Alternatif Geliyor!

Led lambalarla Wi-Fi'dan 100 kat daha hızlı veri iletimine imkan sağlayan Li-Fi teknolojisi için Paris pilot bölge olarak seçildi. Light-Fidelity ifadesinin kısaltması Li-Fi olarak adlandırılan teknoloji radyo frekanslarındaki sıkışıklığa alternatif olarak gösteriliyor.

Li-Fi teknolojisi radyo dalgaları yerine ışık dalgaları kullanarak çift yönlü yüksek bant genişliği sağlıyor. Kullanıcılara 224 Gbps hızında data indirme imkanı sağlayabilen teknoloji sayesinde birkaç tane HD video aynı anda izlenebilecek.

Pilot Bölge Olarak Paris La Defence Seçildi

Projenin pilot uygulaması Paris La Defence bölgesinde emlak işi yapan Icade adlı firmanın akıllı ofislerinde gerçekleştirilecek. Icade'in Ticari Yatırım Direktörü Emmanuelle Baboulin: "Li-Fi ofis dünyasında oyunu baştan sona değiştirecek. Sektörde lider firma olarak bu teknolojinin mevcut ve muhtemel müşterilerimize sağlayacağı olanakları görmek istiyoruz. La Defense bölgesindeki ofisimiz için ışık kalitesinin yanı sıra stabil bir erişim imkanı sağlayan bu teknolojiyi vitrin olarak göstermek istiyoruz" şeklinde konuştu.

Wi-Fi'dan 100 Kat Hızlı

Alman Profesör Harald Haas tarafından icat edilen Li-Fi (Light Fidelity) Wi-Fi'dan 100 kat daha hızlı veri aktarımı sağlayabiliyor. Philips CIO'su Olivia Qiu:

"Li-Fi'ın bugünün ve geleceğin dijital dünyasındaki kullanım potansiyeli muazzam. Dünyanın en büyük aydınlatma firması olarak bu teknolojiyi müşterilerimize tanıtmaktan ötürü gururluyuz. Radyon frekanslarında sıkışıklık arttıkça görülür ışık spektrumunun sağladığı olanaklar ön plana çıkmaya başladı. Bir aydınlatma firması olarak, müşterilerimizin en iyi kalitedeki en ileri teknolojileri kullanmalarına imkan sağlıyoruz" dedi.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS