Çin'den Trilyon Dolarlık Ulaşım Devrimi!

Çin'den Trilyon Dolarlık Ulaşım Devrimi!

Çin, sürücüsüz araçlarla devrim yaratacak bir projeyi uygulamaya hazırlanıyor. Sadece araç teknolojisiyle değil, şehirlerin ulaşım alt yapısında büyük değişiklikler gerektirecek bu devrimin kısa zamanda tamamlanması planlanıyor.

Çinli bir İnternet şirketi olan LeEco Holdings Ltd Pekin'deki bir fuarda sergilediği elektrikli ve sürücüsüz konsept aracı LeSEE ile büyük ilgi gördü. Amerika'daki rakiplerinden geride kalmak istemeyen şirketler devasa bütçeli programlarıyla akıllı şehir projelerine de ön ayak oluyor.

Elektrikli otomobil furyasını dünün haberine dönüştüren sürücüsüz araçlar sensörler, kameralar, yüksek bant genişlikli haberleşme sistemleri ve radarlarla donatılmış bir ulaşım alt yapısına ihtiyaç duyuyor. Daha şimdiden 300 adet test bölgesinde uygulama aşamasına gelinen programın Çin genelinde de uygulanması ve bu teknolojiler sayesinde hazineye 2040 yılına kadar 1 Trilyon Dolar girmesi planlanıyor. Bu programın akıllı şehir dönüşümünün en temel kilometre taşı olduğu, bu alt yapı tamamlanmadan sürücüsüz araçlar gibi bilişim teknolojilerine bel bağlayan projelerin istenilen başarıya ulaşamayacağı değerlendiriliyor. Program istenildiği hızla ilerlerse Çin, akıllı şehirler konusundaki çalışmalarda dünya lideri olmayı planlıyor.

Amerikalı Dunne Automotive Başkanı Michael Dunne:

"Çin hükümeti regülasyonlar konusunda Amerika'dan daha hızlı kararlar alabiliyor. Bu sebeple Çin'in yollarında sürücüsüz otomobilleri daha kısa zamanda görmemiz muhtemel."

şeklinde konuştu.

Akıllı şehirler ulaşım, sağlık ve güvenlik alt yapılarını entegre edebilmek üzere bulut teknolojisinden faydalanıyor. Şangay 2020 yılına kadar yaklaşık 100 kilometre karelik bir alanda akıllı ulaşım alt yapısını tamamlamayı planlıyor. Çin'in Google'ı olarak bilinen ünlü arama motoru Baidu sürücüsüz araç alt yapısında kullanılmak üzere Apollo Fonu adı altında 1,52 Milyar Dolar'lık bütçe ayırdığını duyurdu.

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS