Matrix Yeni Bir Hikayeyle Geri Dönüyor!

63 Milyon dolar bütçeyle çekilen 1999 yapımı Matrix (The Matrix) Warner Bros stüdyolarına dünya çapında 463 Milyon dolar hasılat getirmişti. Wachowski Kardeşler'in senaryosunu yazdığı ve yönettiği ilk filmin başarısının ardından, ikinci film Matrix Reloaded (2003) için stüdyo 150 Milyon doları aşkın bir bütçe ayırdı. Her ne kadar ikinci film eleştirmenlerden ilk film kadar not alamasa da dünya çapında 742 milyon dolar hasılat yaptı. Aynı yıl içinde vizyona giren üçüncü ve son halka olan Matrix Revolutions yine 150 milyon dolar bütçesine rağmen toplamda 427 Milyon dolar gişe hasılatına zar zor ulaştı.

Matrix üçlemesi her filmde başarısını biraz daha düşürse de popüler kültüre artırılmış gerçeklik olarak bilinen bir dünyada aksiyon dozu yüksek bir bakış açısı getirdiği için çok beğenildi. Ayrıca görsel efekt ve ses tasarımı konusunda zamanının ötesinde bir iş çıkaran ve En İyi Görsel Efekt, En İyi Kurgu, En İyi Ses Kurgusu ve En İyi Ses Miksajı Oscar ödüllerini kazanan filmler büyük bir hayran kitlesine ulaştı. Kulislerde yapımcılarına büyük paralar kazandıran bu filmin yeniden çekileceği dedikoduları dolaşırken stüdyo tarafından serinin hayranlarına sürpriz bir haber paylaşıldı.

Matrix Dönüyor ama Yeniden Çekim Olmayacak 

Geçtiğimiz yıl Warner Bros Stüdyoları tarafından Matrix serisinin yepyeni bir hikayeyle yeniden çekileceği bilgisi paylaşıldı. Geçtiğimiz ay vizyona giren Kara Panter'in kötü adamı Eric Killmonger rolüyle büyük beğeni toplayan Michael B. Jordan'ın Morpheus'un gençliğini canlandıracağı filmin senaryosunu gelecek hafta sinema salonlarına gelecek olan ve usta yönetmen Steven Spielberg imzalı Ready Player One filminin de hikayesini yazan Zak Penn yazıyor.

Zak Penn - South by Southwest Film Festivali 2018

Zak Penn - South by Southwest Film Festivali 2018

Zak Penn tarafından yapılan açıklamaya göre yeni Matrix filmi yeniden çekim olmayacak. Matrix evreninde farklı bir hikaye anlatacaklarının altını çizen Penn, ScreenRant'a verdiği bir röportajda stüdyoyu uzun süredir taciz ettiğini, Matrix serisinden bahsedince stüdyo yöneticilerinin bir yeniden çekim projesiyle karşılarına çıktığını sandıklarını ancak hikayeden bahsedince kabul ettiklerini açıkladı.

Matrix ve OASIS Çok Benziyor

Hikaye hakkında verdiği detaylarda Matrix evreni ile yeni filmi Ready Player One'da geçen OASIS arasında büyük benzerlik bulunduğunu, her ikisinin de çok parlak fikirler olduğunu söyledi. Şimdilik Keanu Reeves'in Neo olarak dönmesinin bir ihtimal olduğunu belirten Penn, Lucasfilm'in Star Wars evreninin farklı köşelerindeki hikayeleri canlandırarak elindeki malzemeyi ne kadar başarılı kullandığını ve kendilerinin de buna benzer bir amaçla yola çıktıklarını söyledi.

Yeni Matrix filmlerinin yapım bütçesi, yönetmeni ve vizyon tarihi ise henüz açıklanmadı. 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS