Mark Zuckerberg İstifa Edecek mi?

Mark Zuckerberg Cambridge Analytica Skandalı Sonrası İfade Verirken
Mark Zuckerberg İstifa Edecek mi?

Geçen hafta Mark Zuckerberg kongre önünde ifade verdi. İki oturumda gerçekleşen oturumlarda kongre temsilcileri Zuckerberg'e Cambridge Analytica skandalı ve Facebook'un gizlilik politikaları hakkında sorular sordu. İfadeleri müteakip henüz Facebook'un bir ceza alıp almayacağı belli değil ancak yatırımcılar bu skandalı Mark Zuckerberg'in istifa etmesi için önemli bir gerekçe olarak görüyor.

Zuckerberg şirketin hisse yapısı gereği son sözü söyleme hakkına sahip. Dolayısıyla yatırımcılar ve halk baskısına rağmen istifa edip etmeyeceği konusundaki son sözü o söyleyecek. Geçen haftaki ifadelerinde istifa edeceğine dair herhangi bir ipucu vermeyen Zuckerberg şu anda kendisini görevden alabilecek tek yetkili isim.

Zuckerberg Facebook'un Oy Çoğunluğuna Sahip

Facebook bünyesinde iki türlü hisse çeşidi bulunuyor. Bunlardan biri A sınıfı denilen ve borsada halka açık olarak işlem gören hisseler. A sınıfı Facebook hissedarlarının bir oy hakkı bulunuyor.

B sınıfı denen hisse türünde ise hissedar başına on oy hakkı bulunuyor ve bu hisseler sadece Facebook bünyesindeki insanlara açık. Zuckerberg B sınıfı hisselerinin çoğunluğuna sahip. Dolayısıyla toplam oyların yüzde 60'ı Zuckerberg'in elinde bulunuyor.

Zuckerberg bu ay başında Vox'a verdiği ropörtajında Facebook'un kontrolünü bırakmayacağına dair şöyle konuştu:

"Kendimi şanslı hissettiğim konulardan biri de bu şirketin yapısı. Günün sonunda bu kontrollü bir şirket. Biz hisedarlarımızın ağızlarına bakmıyoruz. Bu ürünleri tasarlarken ve kararlarımızı alırken zaman içinde topluluğumuzun lehine olan konuları göz önünde bulunduruyoruz."

Mark Zuckerberg'in kongre tarafından cezasının veya ceza almayacağının belirlenmesini müteakip istifa edip etmeyeceği tekrar gündeme gelebilir ancak an itibariyle Facebook CEO'sunun istifa etmesi söz konusu değil.
 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS