Kara Panter (Black Panther) Film Eleştirisi

Kara Panter (Black Panther) havalı, bol yıldızlı ve renkli bir yapım. Marvel'in kudretli taşların peşinde koşan uzaylı istilasını bertaraf etmek için en süper kahramanları bir araya toplama formüllü hikayelerine günümüz değerleri üzerinden harika bir alternatif sunan Wakandalılar, tabiri caizse döktürmüş. 

İlk defa siyahi bir aktörün Marvel evreninde hikayenin merkezinde olduğu Blade'in vizyona girdiği günlerde bile Kara Panter gibi Afrika kültürüne sağlam bir selam çakan, hatta senaryosunu bile bile pozitif ayrımcılık üzerine bina eden dev bütçeli bir gişe canavarı yapma fikri hayaldi. Stüdyonun bu konudaki akıllı riskleri ve çok şükür ki doğru oyuncu seçimleri ile bu hayal ete kemiğe büründü ve hatta pençeleri bile var.

Erik Killmonger (Michael B. Jordan)

Erik Killmonger (Michael B. Jordan)

Kara Panter, 2016 yapımı Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı ile bu senenin en çok beklenen ve iddialı yapımlarından biri olan Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı arasındaki boşluğu dolduruyor. Genç Kral T'Challa (Chadwick Boseman) babasının ölümünün ardından tahta geçmiştir, ancak daha acısını bastırıp huzuru bulamamışken Wakanda'nın en önemli ve değerli sırrı olan Vibranium'un kötü adamların eline geçmesini önlemek ve tahtın gerçek varisinin kendisi olduğunu ispatlamak için savaşması gerekecektir.

T'Challa'nın tamamen Vibranium'dan yapılma kıyafeti kendisine bu savaşta büyük (kocaman) bir ayrıcalık sağlayacak olsa da, annesi Ramonda (Angela Bassett), kız kardeşi Shuri (Letitia Wright) ve korkusuz savaşçı Okoye (Danai Gurira) kendisini yalnız bırakmayacaktır. Her biri ayrı ayrı muazzam bir oyunculuk sergileyen bunca kadın karakterin arasında T'Challa'nın zaman zaman kendi hikayesinde ikinci adam gibi kaldığını hissedeceksiniz, ancak bundan hiç rahatsızlık duymayacaksınız. Zira Kara Panter hiçbir karakteri sahneyi doldurmak için kullanmıyor, tanıştırdığı her bir yüz seyirciye ayrı bir heyecan yaşatıyor. Her ne kadar hikayede çok büyük roller üstlenmeseler de Forest Whitaker, Sterling K. Brown, Daniel Kaluuya ve John Kani gibi isimlerin kadroya dahil edilmesi yapım ekibinin hiçbir detayı atlamak istemediğinin apaçık bir göstergesi.

Erik Killmonger (Michael B. Jordan) ve T'Challa (Chadwick Boseman)

Erik Killmonger (Michael B. Jordan) ve T'Challa (Chadwick Boseman)

Süper kahraman filmlerinde esas oğlanın karakterinin üzerinde yeterince mesai harcandığını ama denklemin öteki tarafındaki kötü adamların aşırı karikatürize ve renksiz olmasından ötürü milyonlarca dolarlık yapımların neredeyse ucuz B-Sınıfı filmi sınırlarında gezindiğine defalarca şahit olduk. Kara Panter'in kötü adamı Erik Killmonger (Michael B. Jordan) ve silah kaçakçısı Ulysses Klaue (Andy Serkis) tam da bu noktada seyirciye nefes aldırıyor. Özellikle Killmonger'ın kendine yapılan yanlışlardan ötürü adalet arayışı öylesine güzel bir arka hikayeye sahip ki, hem kendinizi onunla özdeşleştirirken zorlanmıyorsunuz hem de seyircinin zekasını hafife almadığı için senaristleri ( Ryan Coogler ve Joe Robert Cole) ayrıca tebrik etmek istiyorsunuz. Bununla birlikte siyahi oyuncuların ağırlıkta olduğu bir hikayeyi bırakın ırkçılık yapmadan ya da birkaç testi kırmadan kotarabilmeyi, Afrika kültürüne dair böyle güçlü ve saygılı bir mesaj vermeyi başardıkları için tüm ekibe hayran kalıyorsunuz.

Everett Ross (Martin Freeman) ve Ulysses Klaue (Andy Serkis)

Everett Ross (Martin Freeman) ve Ulysses Klaue (Andy Serkis)

Yere göre sığdıramadığımız Kara Panter'in hiç mi kusuru yok derseniz, kariyerine Son Durak (Fruitvale Station) ve Creed: Efsanenin Doğuşu gibi başarılı yapımları sığdırmış olan 31 yaşındaki yönetmen Ryan Coogler'ın çekimleri kusursuz değil aslında. Filmin en güzel sürprizlerinden biri olan CIA ajanı Martin Freeman'ın bile ağzını açık bırakacak güzellikteki Wakanda'nın geniş plan çekimleri birazcık ekran koruyucu havasında ama ikna edici. Savaş sahnelerinin çoğu yakın çekimde gerçekleştirildiğinden bütçeden yırtmak için mi böyle yapmışlar diye merak ediyorsunuz, ancak her bir sahne öylesine havalı ve anlamlı ki bunları göz ardı ediyorsunuz. Özellikle son yarım saat içindeki dolu dolu ama kesinlikle vıcık vıcık olmayan aksiyon sahnelerinden ötürü koltuğunuza çivileniyorsunuz. Salonu terk ettiğinizde de aksiyon ve fantezi seyircisini mutlu etmenin gittikçe zorlaştığı şu dönemde gerçekten süper güçlü bir film seyrettiğiniz hissinden uzun süre kurtulamıyorsunuz. 5/5


Not: Kara Panter ve Chadwick Boseman dünya çapında olumlu eleştiriler aldı. Şimdiye kadar gelen tek olumsuz eleştiri Irish Independent yazarı Ed Power'ın Marvel camiasına tuhaf bir armağanı oldu. Power, Kara Panter'in yeterince adam pataklamadığı için bir süper kahraman filminin hakkını vermediğini söyledi. Dünyaca ünlü puanlama sitesi Rotten Tomatoes'da filmin notunun 99'a düşmesine sebep olan bu sözler yüzünden Power sosyal medyada topa tutuldu. Süper kahraman filmlerinin olmazsa olmazlarının adam pataklamaktan çok daha önemli parametreler olduğunun altını çizen eleştirmenler Irish Independent'ın böylesine ucuz bir eleştiriyi yayınlamasını endişe verici olduğunu belirttiler.


Filmden sonra salonu hemen terk etmeyin. Jenerikten sonra sürpriz sahneler var.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS