"Kara Elmas" Servet Değerinde

"Kara Elmas" Servet Değerinde

Orman Genel Müdürlüğü, kalitesine göre kilosu 100 ila 3500 Euro arasında fiyata alıcı bulan "kara elmas"ı yaygınlaştırmak için çalışmalara başladı.

Trüf mantarı, çok pahalı bir yiyecek. Lüks hotellerde ve beş yıldızlı restoranlarda sıklıkla kullanılan bu şahane mantar nefis aroması ile gurmelerin sofralarının baş tacı. Özellikle Fransa, İngiltere gibi ülkelerde doğal yollarla elde edilen trüf mantarı konusunda ülkemizde de müthiş bir potansiyel mevcut. Bunu gören Orman ve Su İşleri Bakanlığı ülkemizde trüf mantarı üretiliğinin tanıtımı ve yaygınlaştırılması için bir eylem planı oluşturdu.

Trüf mantarını bulmak için köpeklerden de yardım alınıyor.

Trüf mantarını bulmak için köpeklerden de yardım alınıyor.

 

Toprak altında yetiştiği için Türkiye’de pek fazla tanınmayan ancak dünyada gıda ve kozmetik pazarlarında binlerce avroya kadar alıcı bulan trüf mantarının ülke ekonomisine kazandırılması maksadıyla harekete geçen Orman ve Su İşleri Bakanlığı üniversitelerle de işbirliği yaparak trüf yetiştiriciliği konusundaki çalışmalarını sürdürüyor.

Bakanlık, ülke genelinde trüf mantarının tabii olarak yetiştiği verimli toprak özelliklerine sahip alanların tespiti için arazi taraması çalışmalarını sürdürüyor. 2018 yılı sonunda tamamlanması planlanan Trüf Mantarı Eylem Planı, Türkiye’nin trüf mantarı potansiyelinin fazlalığı ve bu alanda yapılan çalışmaların verimliliği dolayısıyla 2019 yılını da kapsayacak şekilde uzatıldı.

 

KIRSALDA YAŞAYAN VATANDAŞLAR İÇİN ÇOK KAZANÇLI BİR SEKTÖR GELİYOR

Trüf mantarının ekonomik değeri çok yüksek bir odun dışı orman ürünü olduğuna dikkati çeken Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu:

“Piyasada binlerce avroya alıcı bulan trüf mantarının tabii alanlardan toplanması ve bu alanda özel ağaçlandırmanın artması ile kırsal kesime alternatif istihdam alanı sağlanacak. Bu sayede kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın hayat kalitesi yükselecek.

Bu mantar özellikle lüks otellerde kullanılıyor. Yabancı turistler, trüf mantarı damak zevkini ülkemizin turistik tesislerinde de arıyor. Bu sebeple bu mantarı yurtdışından almak yerine büyük bir turizm potansiyeline sahip olan ülkemizin trüf mantarı ihtiyacını yaptığımız çalışmalarla iç kaynaklardan sağlamayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Trüf Mantarı Rendelenmiş Erişte

Trüf Mantarı Rendelenmiş Erişte

 

TRÜF MANTARI ÜRETİM POTANSİYELİMİZ AVRUPA’DAN YÜKSEK

Trüf mantarının günümüze kadar ülkemizde neredeyse hiç faydalanılamamış önemli tabii bir gıda kaynağı olduğunu belirten Eroğlu:

“Ülkemiz trüf üretim potansiyeli açısından, halen Avrupa'da lider üretici konumundaki ülkelerden daha avantajlı konumda bulunuyor. Tabii alanlar bugüne kadar faydalanılmamış olması sebebi ile tahrip edilmemiş ve dolayısıyla potansiyel yüksektir. Trüf mikorizası aşılı orman fidanları kullanılmak sureti ile yapılacak ağaçlandırmalar potansiyelimizi artıracaktır. Yapılan çalışmalar neticesinde ulaşılan veriler de ülkemizin çok zengin olduğunu göstermektedir.” değerlendirmesinde bulundu. 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS