Justice League Film Eleştirisi

DC'nin sinematik evreni Marvel ile karşılaştırıldığında daha kaotik ve karamsar bir atmosfere sahip. Adalet Birliği (Justice League) yapımcıları da bunu farketmiş olacak ki filme Flash ve Aquaman gibi süper kahramanlar sayesinde komedi ve karizma kazandırmışlar. İyi de etmişler.

Sonda söylememiz gerekeni başta söyleyelim. Adalet Birliği eğlenceli bir film, aksiyonun dibine vuracaksınız ama salondan ayrılıp da adrenalin salgınız stabil hale geldiğinde hikayeyi unutuvereceksiniz. Herkesin beklediği Adalet Birliği bu film değil.

Öncelikle film sanki solo bir Batman filmi gibi ilerliyor. Batman'ın acıları, depresyonu, Adalet Birliği'ni bir araya getirme çabaları, grup üyelerinin haylazlıklarına karşı hissetikleri ve kötü adam Steppenwolf'a karşı direnişi... Bu filmin en ölümcül hatalarından biri olmuş, zira Ben Affleck'in oyunculuğu ve Batman'i çok sıkıcı. Hele bir de etrafında Flash gibi kendisinden çok daha enerjik ve ilginç karakterler varken sıkıcılığı isyan ettiriyor. Filmde kendisinin de dediği gibi tek süper gücü zengin olması... Aslında Batman'i hepimiz seviyoruz. Zira Batman ve tabii ki Marvel'in Iron Man'i eğer (çok) paramız olsa süper kahraman olabileceğimizin ispatı olduğundan kendileriyle kolayca bağ kurabiliyoruz. Diğerleri gibi düz duvara tırmanmamız ya da uçmamız gerekmiyor, ama olmamış. Mahallemizin kahramanı Batman filme istenilen insancıllığı verememiş.

Justice League

Bir başka ölümcül hata da, filmin kötü adamı Steppenwolf, 2015 yılında izlediğimiz Fantastik Dörtlü'nün Victor von Doom'undan çok daha sıkıcı. Sanki senaryo aşamasında üzerinde yeterince çalışılmamış da sonradan eklenmiş gibi. Ne zaman ortalık biraz yatışsa ortaya çıkan öcü gibi ucuz ve emanet bir karakter olmuş. Elbette ki bu Steppenwolf'a hayat veren aktör Ciarán Hinds'in suçu değil, zaten adamcağız aşırı görsel efekt makyajı yüzünden kaybolup gitmiş. Steppenwolf üçüncü sınıf bilgisayar oyunlarında görebileceğiniz amatörlükte bir CGI canavarından başka bir şey değil. Nerede o Thor'dan rol çalan Loki (Tom Hiddleston) ve Kara Şövalye Yükseliyor'daki karizmatik Bane (Tom Hardy). O kadar süper kahramanı bir araya topladık, ayıp olmasın bari uzaydan birşeyler çıkaralım karşılarına mantığı Avengers'da kullanıldı zaten.

Zack Snyder kötü adam tasarımının en az esas oğlan kadar önemli olduğunu (bakınız: tekrar Loki), denklemin bir tarafının zayıf olması durumunda hikayenin drama dozunun sıradanlığa indirgendiğini unutuvermiş. Bunun üstüne bir de Adalet Birliği film yapım süresince sette meydana gelen üzücü olaylar ve Snyder'ın kızının vefatı eklenince ortaya bu çıkmış. Hatırlayacağınız üzere kızının vefatından sonra Snyder koltuğu Joss Whedon'a devretti. Whedon'un yeniden çekimleri de filmin bütüncül bakışını kaybetmesinin ve hikayenin fazla dağınık olmasının arkasındaki sebeplerden biri.

Adalet Birliği (Justice League) Kötü Adamı: Steppenwolf

Adalet Birliği (Justice League) Kötü Adamı: Steppenwolf

Hikayede çok orijinal birşey yok aslında. Superman ölmüş, Superman'la birlikte umut da ölmüş, ötelerden gelen bir tehdit tüm insanlığı köleleştirmek isterken Batman, süper kahramanlardan oluşan bir direniş çetesi kuruyor ve macera başlıyor. Her ne kadar Adalet Birliği'nin üyeleri olan Aquaman, Flash, Wonder Woman ve Cyborg'un bir araya gelmesi bir saatten fazla sürüyorsa da bu süreç aceleye gelmiş gibi hissediyorsunuz. Bunda daha önce belirttiğimiz gibi DC evrenini Batman'in etrafında fazlaca döndürmüş olmalarından kaynaklanan zaman israfının büyük etkisi var. 

Justice League

Gelelim filmin artılarına. Ezra Miller'ın Flash'ı her sahnede ekip arkadaşlarından rol çalan, aşırı keyifli ve karizmatik bir karakter. Bu tuhaf, şirin ve afacan çocuğun sadece vur kaç yaparak süper kahramanlığın tanımını değiştirdiğini söylesek yalan olmaz. Bununla birlikte Jason Momoa'nın hayat verdiği Aquaman, filmin komedi ve karizma dozunu kaslarıyla orantılı bir şekilde artırmış. Hele ki ekip arkadaşlarına karşı hissettiklerini "dürüst bir şekilde" itiraf ettiği sahne çok başarılı.

Justice League

Adalet Birliği keyifli bir yapım. Yapım ekibi komedi ve sahne tasarımı konusunda muazzam bir iş çıkarmış, ancak bu sahnelerin sayısı maalesef hikayenin dağınıklığını toparlamaya yetmemiş. Peki tavsiye eder miyiz? Evet, ama böyle bir ekibi uzunca bir süre bir arada göremeyeceğimiz için evet. Yoksa başta da söylediğimiz gibi bu adalet birliği o "Adalet Birliği" değil. İlla ki bir puan ver derseniz, verelim: 3,5.

 

NOT: Filmden sonra salonu hemen terk etmeyin. Sürpriz sahneler var ve bunlardan sürprizleri bozmadan bahsetmek mümkün olmadığından ipucu veremiyoruz. Sahnelerden ilki jeneriğin ortasına doğru, diğeri de en sonda. Yani ekranda kocaman Warner Bros logosu görünceye kadar oturmaya devam.

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS