Türk Telekom’da Kaç Kişi Çalışıyor?

Türk Telekom'da kaç kişi çalışıyor?
Türk Telekom’da Kaç Kişi Çalışıyor?

Türk Telekom Türkiye’nin en büyük iş vereni konumunda. 81 ilde bölge müdürlükleri ve hizmet ağıyla bulunan Türk Telekom özelleştirme sonrası ve Avea’nın tekrar bünyesine katılmasını müteakip büyük değişimler yaşadı. Personel sayısı ve verilen hizmetlerin kapsamı bu değişikliklerden büyük oranda etkilendi. Peki Türk Telekom’da kaç kişi çalışıyor?

Türk Telekom sabit ve mobil haberleşme hizmetleriyle birlikte televizyon sektörüne de girdi. Tüm bunları bir arada sunuyor olması Telekom’u diğer şirketlerden ayıran özelliklerden en büyüğü. Hatta kablosuz omurga şebekesi Avrupa’nın en genişi olarak kabul ediliyor. Türkiye çapında toplamda 47,6 milyon aboneye sahip.

Fiber optik kablo alt yapısı 295 bin kilometreyi geçmiş durumda. Türkiye dışında da 20 ülkede 45 bin kilometreyi aşan fiber kablo ağı mevcut. Diğer operatörlere de alt yapı hizmetleri satıyor. Peki bu kadar hizmeti bir arada sunan Türk Telekom'un kaç kişiyle çarklarını döndürüyor?

Türk Telekom’da 81 ilde 31 bin 530 kişi çalışıyor. Özel sektörde bu kadar çok çalışana sahip bir başka şirket daha bulunmuyor. Türkiye’nin en eski haberleşme şirketi olan Türk Telekom’un an itibarıyla hisselerinin yüzde 55’i LYY Telekomünikasyon Aş’ye ait. Kalan hisselerin yüzde 25’i Hazine’nin, yüzde 5’i ise Türkiye Varlık Fonu'nun elindedir. 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS