TikTok "For You" Algoritmasını Satmazsa Popülerliğini Kaybedebilir

TikTok Nedir? Çinli sosyal medya uygulamasının başı Amerika ile dertte.

Amerikan Başkanı Donald Trump'ın TikTok uygulamasının geliştiricisi olan ByteDance'e açtığı savaş meyvelerini vermeye başladı. Kulislerde TikTok'un Amerika'daki operasyonlarını yürütecek olan şirketin belli olduğu konuşuluyor. Muhtemel alıcılar arasında Microsoft, Walmart ve Oracle bulunuyor.

Donald Trump, Amerika'daki herhangi bir özel veya tüzel kişiliğin ByteDance ile para transferi yapmasını yasaklayacağını söylemesinin ardından, şirketin uygulaması olan TikTok için zor günler başladı. TikTok yasaklanmadı ancak ByteDance, teknolojisini Amerika'daki bir şirketle paylaşmazsa App Store ve Google Play'den kaldırılması söz konusu idi.

Bunun üzerine Microsoft, Walmart ve Oracle TikTok'un Amerikadaki operasyonlarının haklarını satın almak üzere sahneye çıktı.

Microsoft son zamanlarda özellikle oyun sektörüne yaptırım yaptı. TikTok gibi dünya çapında toplamda 2.3 milyardan fazla indirilen bir sosyal medya uygulamasına sahip olmak gençlere daha fazla ulaşabilmesi için iyi bir fırsat.

Walmart özellikle e-ticaret kanalını geliştirmek için TikTok'u karlı bri yatırım olarak görüyor.

Veri tabanı ve bulut teknolojileri konusunda dünyanın en itibarlı isimlerinden biri olan Oracle tarafında ise yine sosyal medya ve eğlence sektörüne girerek karını artırmak için TikTok bulunmaz bir fırsat.

ByteDance Amerikan Başkanı ile savaşa girerek işini baltalamak istemiyor ancak TikTok'un For You adını verdikleri algoritmasını devredip devretmeyeceği söz konusu. TikTok'un popülerliğini borçlu olduğu bu algoritma tamamen bir Çin teknolojisi ve Çin'in yeni ihracat mevzuatına göre dışarı çıkarılmasına izin çıkmayabilir. Bu durumda Amerikalı yeni sahibinin uygulamayı nasıl geliştirebileceği ya da ihtiyaç hallerinde yazılıma nasıl müdahale edeceği belirsiz. Amerikalı sahibi algoritmayı yeniden yazmak isterse ve başarılı olamazsa TikTok popülerliğini kaybedebilir.

TikTok'un Amerika'daki yeni sahibinin belli olduğu konuşuluyor. Bu hafta şirketin isminin ve For You algoritmasının akıbetinin açıklanması bekleniyor.


 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS