İyi Bir CV Nasıl Olmalı? CV Yazarken En Sık Yapılan Hatalar!

İyi Bir CV Nasıl Olmalı? CV Yazarken En Sık Yapılan Hatalar Nelerdir?
İyi Bir CV Nasıl Olmalı? CV Yazarken En Sık Yapılan Hatalar!

Özgeçmişler ya da modern adıyla CV yazmak aslında hiç de sanıldığı kadar kolay bir iş değil. Yaptığınız küçük bir hata ön değerlendirme aşamasında CV’nizin çöp kutusuna gitmesine sebep olabiliyor. İyi bir CV nasıl olmalıdır sorusunun binlerce farklı cevabı var. Binlerce farklı şirketteki binlerce farklı pozisyon için farklı CV yaklaşımları olabilir. Bazen sırf o çok istediğiniz şirketin insan kaynakları direktörüne özel bir CV yazmanız bile gerekebilir.

Dolayısıyla iyi bir CV nasıl olmalıdır sorusuna maalesef verilebilecek bir reçete yok. İsminiz büyük harfle olsun, memleketinizi mutlaka yazın belki adam hemşeriniz çıkar ya da not ortalamanızı mutlaka kırmızı renkte ve kalın puntolarla yazmalısınız gibi genel geçer kurallar aslında çok da etkili silahlar değil. Sonuçta iyi bir CV yazarken kendinize sormanız gereken birkaç soru var:

Bu CV’yi ben olsam işe alır mıydım? Siz almazsanız başkası neden size para ödesin?

CV’de aşırı şablon kokan, beni değersizleştiren şeyler neler? Değersizleştiriyorsa çıkarın gitsin.

CV yazarken kendinizi bir ninja gibi değil, sahnedeki bir rock yıldızı gibi hissetmelisiniz. Yeteneklerinizi sahne önünde sergileyemiyorsanız, ne kadar kabiliyetli ya da hayati bir insan olduğunuzun çok da önemi yok. Dolayısıyla gölgeler içinden insan kaynakları direktörlerine göz kırpmaktansa mümkün olduğunca kendinizi anlatmalısınız ama bunu çok ölçülü bir şekilde yapmak lazım.

İyi Bir CV Nasıl Olmalı?

İyi bir CV her şeyden önce karşıdaki insanı ciddiye almalı. CV’nizi okuyan kişi baktığı metne özen gösterildiğini, dolayısıyla kendisine saygı duyduğunuzu hissetmeli. Dolayısıyla CV’niz bittikten sonra küçük de olsa estetik dokunuşlar yapmanızda fayda var. Başlıkları italik yapıp, tatlı bir maviye boyamak dahi olsa bu dokunuşu yapmalısınız.

İyi CV Nasıl Yazılır

Ama önce özgeçmişinizi düz metin olarak bir kağıda aktarın. Bilgilerinizi kağıda yazdıktan sonra nerelerde zayıf olduğunuzu ve geliştirmeye açık alanları inceleyin. Başvurmak istediğiniz şirketin faaliyet alanlarına göre bunlardan bazılarını çıkarın. Bazıları için de bu konuda zayıf olduğumun farkındayım ama kolay öğrenen bir kişiyim diyerek hevesli olduğunuzu gösterin.

Tüm hedefleri tam onikiden vuran sihirli bir CV yoktur. Sektörde saygı duyulan, medyatik bir fenomen değilseniz CV’nizi başvurduğunuz şirket ve pozisyona göre yeniden düzenlemelisiniz. Kamudaki bir uzman yardımcılığı sınavına başvururken verdiğiniz CV’yi Turkcell’in yönetici asistanlığı pozisyonu için de verirseniz muhtemelen ikisinden de "biz sizi ararız" cevabını alırsınız.

Özgeçmişiniz başvurduğunuz pozisyonun gereksinimleriyle örtüşmeli. Yalan söyleyin demiyoruz ama pazarlama departmanındaki bir pozisyonu gerçekten istiyorsanız, takım sporlarından ve insanlarla bir arada bulunmaktan nefret ettiğinizi gösteren ipuçlarından kurtulmalısınız. Örneğin; pazarlama için ikili ilişkiler ve tatlı bir ısrarcılık önemli parametreler. Siz doğada yalnız başına yürümekten ve hafta sonları evden hiç çıkmayıp kitap okumaktan hoşlanan bir münzevi imajı çizerseniz karşınızdakini ikna edemezsiniz.

Ya da eğer bir mimarlık bürosuna başvuruda bulunacaksanız tasarım kabiliyetlerinizi hissettiren bir online CV daha vurucu etki yapabilir. Özetle o iş için neden doğru insan olduğunuzu bir şekilde hissettirmelisiniz.

CV’nizi yazdıktan sonra başvurduğunuz pozisyonun müdürü yerine kendinizi koyun. Bu CV’yi ben olsam işe alır mıydım sorusunu sorun. Kendinizi siz bile işe almazsanız başkası neden alsın? Hoşunuza gitmeyen veya ön plana çıkarmanız gereken şeyler üzerinde kafa yorun.

CV Yazarken Sık Yapılan Hatalar

Şablon CV kullanmayın. İlla ki kullanacaksanız sizi farklı kılacak dokunuşlar ekleyin. Formatları değiştirin, fotoğrafı kare değil de yuvarlak kullanmayı deneyin, sayfa numaraları yerine minik grafikler tasarlayın. CV’nizin arka fonuna keyifli bir resim ekleyin vesaire. Birşeyler yapın ama yapın.

Bir mühendis asla Windows biliyorum demez. Bilgisayar bilgisi kısmında Windows ve ofis programları kullanmayı biliyorum diyorsanız ya çok acemi bir ponçiksiniz, ya da tembelsiniz. Şablonda ne varsa aynen copy+paste yaptığınız için işi kapmanız zor görünüyor. Hevesli olmalısınız.

Orijinallik iyi bir CV'nin anahtarlarından biri.

Orijinallik iyi bir CV'nin anahtarlarından biri.

Yazım yanlışları da kötü bir CV’yi ele veren ipuçlarıdır. Kendi ismini bile yanlış yazan bir kişi düşünün. CV’yi eline alan kişiyi anında kızdırır bu. Dikkatsiz, paspal ve saygısız kişiler kulübüne doğru biletinizi keserler ve sizi aramazlar. Anlatım bozuklukları, imla hataları da ölümcül olabilir. CV’niz sizin vitrininiz gibi. Küçücük bir sivilce okuyan kişiyi sizden uzaklaştırmaya yetebilir.

Aşırı mütevazılık sektörde maalesef para etmiyor. İnsanlara size para ödemeleri için bir sebep sunmanız lazım. Özgeçmişinizde yazdığınız her şeyi başlangıç düzeyinde bildiğinizi haykırmak zorunda değilsiniz. Amatör ruhunuzu hissettirin. Yani öğrenmeye açık ve hızlı öğrenen bir kişi olduğunuzu hissettirmek bile işin kapılarını tek başına açmaya yetebilir. Zira kimse sektörün isterlerini üniversitede öğrenmiyor. Bunu bile bile kendinizi çok da aşağılara çekmeyin.

CV’nize bir telefon numarası ve e-posta mutlaka ekleyin. CV havuzları iletişim bilgisi vermeden kendilerine telepati ile ulaşılmasını bekleyen insanların fotoğraflarıyla dolu. Bunların hepsinin ortak yanı da hala işsiz olmaları.

Şablon bilgilerden uzak durun. Hobilerin arasına kitap okumak yazan biri ömründe bir tane kitabı ancak okumuştur. Sinema ve yüzmek de klişe cevaplardan. Bunun dışında gezi, yemek gibi cevaplar da hem klişe hem de ölümcül yanlışlardan. Gezi, yemek, kitap ve arada bir arkadaşlarla sinemaya gitmek hobi değil ihtiyaçtır. Eğer kitaplarla ilgili sürekli icra ettiğiniz özel bir hobiniz varsa bunu belirtin. Örneğin, ilk baskı koleksiyonu yapmak, bir internet sitesinde kitap eleştirileri yazmak gibi nokta atış cevaplar sizi farklı kılacaktır. Aynı şekilde sinema, eğer bir ürüne dönüştürdüğünüz sürekli bir eylem değilse hobi değil, boş zaman aktivitesidir.

Hele bir de fotoğraf diyenler yok mu? Bugünlerde kim fotoğrafçı değil ki? Instagram sağolsun tüm nesil her açıdan fotoğraf çekip filtre eklemeyi öğrendi. Fotoğrafçılık yazıp ikna ediciliğinizi baltalayacağınıza şehir temalı amatör fotoğrafçılık, deniz ve sahil fotoğrafçılığı gibi niş bir alan seçerek odağınıza vurgu yaparken inandırıcılığınızı artırın.

Yani gazoz olmayın orijinal olun.  

CV'nizi çok beğendiler. Sıra geldi iş görüşmesine. Şunları da sırasıyla okumadan yerinizden kıpırdamayın.

1. İş Görüşmesine Nasıl Gidilir?

2. İş Görüşmesine Ne Giyilir?

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS