İş Görüşmesine Ne Giyilir?

İş görüşmesine giderken nelere dikkat edilmeli? Ne giymeli?
İş Görüşmesine Ne Giyilir?

İş görüşmesine tişörtle gitmenin de bir karşılığı olan zamanlardan geçiyoruz. Geleneksel kurallar, bakış açıları, renkler, desenler, mülakatlarda sorulan sorular da dahil her şey değişiyor. Hal böyleyken iş görüşmesine ne giymek lazım, kombinimdeki renk uyumu nasıl, ayakkabılarım süet mi olsun gösterişsiz bir model mi giymeliyim soruları adayların kafasını şişiriyor.

Her ne kadar normlar ve kurallar esnemiş olsa da bazı şeyler hiç değişmiyor. Her insan özel olduğunu ve değer verildiğini hissetmek ister. Mülakatlardaki kısacık bir zaman dilimindeki profesyonel ilişkiler için de bu böyledir. Mülakatı yapan kişiye kendisini özel hissettirmenin ilk kuralı da keyifli ve şık bir kombin yapmaktır. Sabah akşam kapüşonlu sweatshirt giyerek kod yazan muazzam bir bilgisayar uzmanı olsanız dahi o mülakata gittiyseniz karşınızdaki kişiye satır arasında saygı duyduğunuzu göstermeniz gerekir. Dolayısıyla işe başladığınızda tişört giymenize karışmıyor olabilirler ama mülakatta jilet gibi görünmelisiniz.

Koyu Renkli Bir Takım Elbise Giyin

Sadece mülakatlarda değil, iş hayatınızda gürültülü renklerde uzak durmalısınız. Ben burdayım diye bağıran, kendini ön plana çıkaran parlak renkleri giymeyin. Zira bu renklerin verdiği negatif bir mesaj var ki herkesi gizliden gizliye rahatsız eder. O da sahne ışıklarının üzerinizde olmasından hoşlandığınız mesajıdır. Herkes sahne ışıklarından hoşlanır ve özel olmak ister. Rekabetçi bir papağan ofis ortamı için rahatsız edicidir. O yüzden koyu renkli takım elbiseler giyerek işinde ciddi ve şık giyinen bir profesyonel olduğunuzu hissettirebilirsiniz.

Zarif ve Uyumlu Bir Kravat Takın

İyi bir kravat kombininizin can alıcı noktalarından biridir. Başarılı bir iş adamı tercihleriyle de bunu gösterir. Koyu renk takım elbisenizin içine üstünde çizgi film karakterleri veya büyük güllerin olmadığı sade bir kravat takın. Lacivert bir takım elbise giydiyseniz lacivert, füme ve gri tonlarında bir kravat tercih edin. Siyahla laciverti bir arada kullanmamaya özen gösterin. İkisi de birbirine yakın renkler olduğundan denemişsiniz de uyduramamışsınız gibi bir görüntüye sebep olur.

Bununla birlikte desenli bir gömlek giydiyseniz ki giymemeniz tavsiye olunur, kravatınız mutlaka desensiz olsun. Aksi halde optik illüzyon gibi görünürsünüz. Düz, beyaz renkli bir gömleğin üstüne çizgili, zarif geometrik desenli kravatlar takabilirsiniz.

Konu ile ilgili en popüler haber: İş görüşmesine nasıl gidilir?

Bileklik ve Kolye Gibi Aksesuarları Takmayın

Eğer profesyonel bir izlenim vermek istiyorsanız iki şey hariç tüm aksesuarlardan ve özellikle mücevherlerden uzak durun. Başarılı bir iş adamı için kabul edilebilir aksesuarlar yüzük ve analog bir saattir. Bununla birlikte başvurduğunuz pozisyonun gereksinimlerine göre Apple Watch veya Samsung Gear gibi teknolojiyi ön planda tutan saatleri de tercih edebilirsiniz ancak analog bir saat her zaman daha güçlü mesajlar gönderir.

Beyaz Çorap Giymeyin

Beyaz çoraplar kadar bir takım elbiseyi çöpe atan, kombininizi aptallaştıran bir detay daha yoktur. Sakın!

Şapkalara Yer Yok

Bir tenis kortunda ya da golf sahasında çalışmayacaksanız ofis ortamında şapka takılmayacağını bilirsiniz. Aslında moda sektöründe profesyoneller için de çok başarılı şapka tasarımları olsa da hele ki iş mülakatına şapkayla gitmeyin. Gizemli bir casus ya da umursamaz bir hacker imajınız o sandalyeye oturduğunuz anda komik bir hatıraya dönüşüverir.

Traş Olun

Acemi fırça darbeleri gibi kafanızdan fışkıran saçlar ve ikindi güneşinin gölgesi gibi görünen kirli sakallar başarılı bir iş adamının asla yapmayacağı şeylerden. Dolayısıyla saçlarınızı kontrol altına alın ve tarayın. Sakal bırakmak istiyorsanız bunu tembellikten değil özellikle tercih ettiğinizi göstermek üzere bakımlı olun.

Ayakkabılarınızla Gol Atın

Hangi renk tercih ettiyseniz edin ayakkabılarınız boyalı ve bakımlı olsun. Şahane bir takım elbisenin altına giydiğiniz gündelik ve uyumsuz bir çift ayakkabı görüntünüzü mahveder. Siyah ve füme renkli takım elbiselerinizin altına daima siyah ayakkabı giyin. Lacivert ve gri tonlarındaki takım elbiselerinizi siyahla birlikte kahverengi ayakkabılarla da tamamlayabilirsiniz.

İş görüşmesine nasıl gidilir? Nasıl kombin yapılır?

İş görüşmesine nasıl gidilir? Nasıl kombin yapılır?

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS