İş Görüşmesine Nasıl Gidilir?

İş görüşmesine nasıl gidilir?
İş Görüşmesine Nasıl Gidilir?

Yeni mezunlar işverenlerin tecrübeli kişileri tercih etmesinden, kendilerine de şans verilmezse nasıl tecrübe kazanacaklarından dertli. Kıdemli profesyoneller daha iyi imkanlar peşinde. Madalyonun öteki yüzünde ise çalışanlarından yeterince verim alamadığından şikayetçi olan patronlar var.

İş hayatında müthiş bir rekabet var. Plaza hayatında muazzam ofis oyunları, devlet dairelerinde üst kadrolara atanma beklentisi ve piyasanın beklentileri arasında gidip gelen bir yarışın içinde herkes birbirini hırpalayıp duruyor. Bu yarışın sonunda da enteresandır, her zaman en iyiler kazanmıyor. Bazen doğru zamanda doğru bir yetenek setine sahip olan ve bunu pazarlamayı bilen kişiler kazanıyor. Peki bu yetenek setleri nelerdir? İşverenler hangi tür adayları tercih ediyor? İşe girmek için illa ki konusunda 10 yıl tecrübeli olmak mı gerekiyor? Bir işverenin gözünden bu soruların cevabı şöyle:

Yeni mezunlar ve kıdemli personeller her ne kadar birbirinden farklı değerlendirme süreçlerine tabi tutulsa da işverenlerin ilk başta dikkat ettikleri şeyler genellikle aynı.

Yeni Mezunsanız İş Görüşmesine Nasıl Gitmelisiniz?

Yeni mezunsanız iş bulmanın daha zor olduğu bir gerçek ancak mülakata çağrıldıysanız patronunuz kıdemsiz biriyle çalışmaya razı olmuş demektir. Sizden sadece birkaç konuda disiplinli olmanızı bekliyorlar.

Özgeçmişinizde Boğaziçi, Koç veya İTÜ yazması ilk aşamada size avantaj kazandırsa da mülakat yapan kişilerin yeni mezun birinden ilk beklentisi bomboş olmamaları. Mezun oluncaya kadar ödevler haricinde hiçbir proje yapmamış, kafasında hiçbir para kazandıran fikri olmayan kişilerin karşısındakini çalışkan olduğuna ikna etmeleri ve mülakatı geçmeleri çok zordur. Dolayısıyla en az bir projede gönüllü olarak rol almak çok kıymetli. Ben şu projeyi tamamladım ve şöyle sonuçlar elde ettik diyen bir kişi bunu heyecanla anlatıyorsa potansiyel vaat ediyor demektir.

İş Görüşmesine Nasıl Gidilir?
İş Görüşmesine Nasıl Gidilir? 

 

Bununla birlikte artık çağımızın olmazsa olmazlarından biri olan dil konusunu okuldayken halletmiş olmalısınız. Birkaç dili her birinden azar azar öğrenmektense bir tanesini iş hayatında kullanabilecek düzeyde öğrenmek çok daha kıymetli. İngilizce zaten artık herkesin fabrika ayarlarıyla birlikte geliyor. Çalışmak istediğiniz sektör özellikle Çin ve Arap ülkeleriyle ticari ilişkilere dayanıyorsa Çince ve Arapça bilmeniz rakiplerinizle aranıza muazzam bir fark atacaktır.

Yeni mezunların mülakatı geçmelerine en büyük yardımcılarından biri de hızlı öğrenen bir kişi olduğunu ifade edebilmesi. Zaten mülakata çağıran insan kaynakları uzmanı okuldan yeni mezun olduğunuzu ve okulda iş hayatına dair çok da pratik şeyler öğrenmediğinizin farkında. Sizden beklentisi kendilerini oyalamayacak, öğrenme maliyeti düşük biri olduğunuzu görmek. Bunun için hızlı öğrenen, hevesli biri olduğunuzu hissettirmelisiniz.

Tecrübeli Profesyoneller İş Görüşmesine Nasıl Gitmeli?

Peki tecrübeli profesyoneller her zaman işi kapıyor mu? Girdikleri her mülakatta kupaları götürdükleri söylenebilir mi? İnsan kaynakları uzmanlarının ya da bir patronun en sevmediği insan tipi aşırı uzman (!) davranan ya da amiyane bir tabirle kaşar profesyonellerdir. Küstahlıkla profesyonellik arasında çok kalın bir çizgi olmasına rağmen sık sık küstahlığı tercih eden kişilerin mülakatı geçmeleri çok zor. Eğer ki kendi alanınızda çok saygı duyulan, şirketin çok ama çok ihtiyaç duyduğu ve her sözü altın kıymetinde bir rock-star değilseniz, mütevazı olun. Yeni şeyler öğrenmeye açık, amatör ruhlu bir profesyonel değilseniz, firma için öğrenme maliyetiniz çok yüksek olabilir. Zira her ne kadar daha önce benzer işleri defalarca yapmış olsanız dahi her şirketin farklı bir yoğurt yiyişi vardır ve kendilerini yeni başlayan birine uydurmaktan ziyade işe yeni başlayan kıdemli kişinin şirketin kültürüne adapte olmasını tercih ederler.

Tecrübeli bir kişi olsanız dahi iş görüşmesine giderken dikkatli olmalısınız.

Tecrübeli bir kişi olsanız dahi iş görüşmesine giderken dikkatli olmalısınız.

Dolayısıyla hem yeni mezunlar hem de kıdemliler için öğrenmeye açık ve hevesli olmak çoğu zaman mülakatları geçmenin sırrı. Bunun yanında şirketin faaliyet alanına uygun makul bir yetenek seti tamamlayıcı olması sebebiyle gol attıracaktır. Bu sebeple mülata gitmeden önce şirketin faaliyet alanını azıcık araştırıp, yaptıkları işlerle ilgili hızlıca yeni şeyler öğrenmelisiniz. Youtube'da artık her şeyi öğreten videolar var. Hazırlıksız gittiğiniz bir mülakatta hızlı öğrenen, akıllı bir bal arısı olduğunuzu ispatlamanız çok zor. Daha mülakata gitmeden önce ödevinizi yapmamışsınız bir kere. Biz sizi ararız derler, aramazlar.

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS