Instagram'da Nasıl Para Kazanılır?

Instagram'da Nasıl Para Kazanılır?
Instagram'da Nasıl Para Kazanılır?

Tüm işi Instagram'da paylaşımlar yaparak para kazanan ünlüleri görmüşsünüzdür. Sponsorlu paylaşımlarından milyonlar kazanan bu ünlülerden biri olmak öyle kolay bir iş değil, ancak reklam verenlerin dikkatini çekmek için milyonlarca takipçiye sahip olmak gerekmiyor. Instagram'daki mikrofenomenler de gayet yüksek paralar kazanabiliyor.

Mikrofenomenler onbinlerce takipçiye sahip olan kişiler. Milyonlarca kişi tarafından takip edilmese de Instagram üzerinden milyon liralar kazanabilen bu kişilerin en iyi yaptığı şey belli bir konuda insanların güvenini kazanmak. Belli bir konuda guru ya da otorite olarak bilinen kişilerden birisiyseniz reklam verenlerin ilgisini çekmeniz an meselesi.

Instagram'da 30 bine yakın takipçisi bulunan Becca Farsace isimli bir kadın, her ne kadar geniş bir kitleye hitap etmese de sponsorlu paylaşımlar da yapıyor. Üstelik sponsorlu içerik başına 2500 ile 4500 dolar arası ücret alıyor. Farsace içeriklerinin yüzde beşinin sponsorlardan geldiğini söylüyor.

Mikrofenomen Nasıl Olunur?

Öncelikle kendinize şu soruyu sormanız gerekiyor: En iyi yaptığım şey ne? Eğer ünlü bir Hollywood yıldızı değilseniz kimse sizin yataktan kalktığınızda nasıl göründüğünüzü, dakika başı nerede kiminle ne konuştuğunuzu merak etmiyor. İnsanlar kendilerini eğlendirecek veya işe yarar bilgiler sunan hesapları mütemadiyen takip ediyor. Dolayısıyla en güçlü tarafınızı sorgulayarak, paylaşımlarınızı buna odaklamalısınız.

Örneğin, antika toplamaktan hoşlanan bir kişiyseniz antikalarınızla birlikte çektiğiniz gündelik fotoğraflarınızı paylaşabilirsiniz. Film izlemekten ve eleştirmekten hoşlanan biriyseniz eleştirilerinizi Instagram hesabınıza koyabilirsiniz. Ya da sadece evinizin farklı köşelerini yeni dekorlarla nasıl değiştirdiğinizi gösteren videolarla insanların ilgisini çekmeyi başarabilirsiniz. Her şeyden azıcık karışık paylaşımlar yapan hesaplar tanıtım için büyük bütçeli reklamlar yapsa dahi ziyaretçileri sayfalarına geri getirmeyi başaramıyor.

Dolayısıyla hesabınız ilk bakışta belli bir temaya odaklanmış olmalı. Yemek yerine yöresel tatlılar ya da sandviçler gibi daha dar bir alanda kaliteli paylaşımlar yaparak kendi niş kitlenizi oluşturabilirsiniz.

Instagram'da Nasıl Fotoğraf Çekilir?

Bu işi profesyonel olarak yapmayı düşünüyorsanız öncelikle kaliteli bir fotoğraf makinesine ve ortama ihtiyaç duyabilirsiniz. Cep telefonunuzun kamerası takipçilerinizin istediği kaliteyi sağlayamayabilir, ancak yeni iPhone, Samsung ya da Xiaomi cihazlar gayet başarılı fotoğraflar çekebiliyor.

Instagram'da Fotoğraf Nasıl Çekilir?

Instagram'da Fotoğraf Nasıl Çekilir?

İyi bir fotoğraf makinesi ya da cep telefonunun yanında ışık da çok önemli. Günün farklı saatlerinde gün ışığı her ihtiyacınıza cevap veremeyebilir. Bunun için dışarıda çekim yapacaksanız ya sabahın ilk vakitlerinde ışığın en yumuşak olduğu saatlerde çekim yapacaksınız ya da yumuşak ve beyaz ışık desteği alacaksınız. İnternette stüdyo ışığı olarak arama yaptığınızda çok düşük fiyatlı seçenekler bulabilirsiniz. Amatör olarak başlayanlar için yaklaşık 100 liralık bir stüdyo ışığı ya da beyaz fon yeterli olacaktır.

Günde En Az İki Paylaşım Yapın

Instagram profilinizi tam olarak doldurun. Bilgilerinizi eksiksiz olarak girin. Cep telefon numarası ya da kişisel bilgilerde bahsetmiyoruz, profilinize bakan biri ilk bakışta ne ile ilgili olduğunuzu anlayıversin.

Bununla birlikte hesabınızda günde en az 2 kere paylaşım yapmalısınız. Instagram ve Youtube gibi sosyal medya platformları hesapları için mesai harcayan, belli bir sayıda içerik üreten kişileri daha ciddiye alıp onları üst sıralara çıkarmaktadır. Dolayısıyla içerik üretmek önemli ama bu sayıyı abartmayın. Hele ki bir gün içinde yüzlerce paylaşım sakın yapmayın. Bu sizin aleyhinize çalışır.

Hashtag Nedir ve Nasıl Kullanılmalı?

Hashtag'ler Instagram'ın en önemli tetikleyicileridir. Hesabınızı takip etmeyen insanların paylaşımlarınızdan haberdar olması için hashtag kullanmayı öğrenmelisiniz. Bir paylaşım yaparken bunun ne ile ilgili olduğunu başına diyez işareti koyarak, aralarında boşluk olmayan kelimelerle belirtin. Buraya mümkün olduğunca ilgili hashtagleri yazmaya özen gösterin ama abartmayın da. Anahtar kelime ölçü. Instagram algoritmasının sizi çöp bir profil olarak sınıflandırmasını istemezsiniz.

Örneğin, güzel bir tavuklu sandviç fotoğrafı paylaşacaksanız, açıklama kısmına şu şekilde ifadeler yazabilirsiniz:

Tavuklu sandviç böyle yapılır. :) #tavuklusandvic #tavuklusandvictarifi #tavukluyemekler #tavuklutarifler #tavuklusandviç

Burada Türkçe karakter de kullanabilirsiniz, ancak hashtaglerinizin ayrıca Türkçe karakter barındırmayan versiyonunu da yazın.


Instagram'la ilgili en çok ilgi çeken haberler:

Instagramda nasıl para kazanılır?

Ed Sheeran Facebook ve Instagram'dan Servet Kazanıyor

Instagram Fenomenlerinin Çalışma Ortamı Nasıl? IGTV Nedir?

Gençler Thesozlukcom Instagram Hesabını Çok Sevdi 

 

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS