Google'da Kaç Kişi Çalışıyor?

Google'da kaç kişi çalışıyor?

Dünyanın en büyük şirket ve markalarından biri olan Google her geçen gün yeni servislere imza atıyor. Özellikle arama motoru sektörünün açık ara lideri olan Google tüm bu işleri kaç kişiyle yapıyor? Android piyasasının en büyük destekçisi ve Pixel gibi başarılı akıllı telefonların üreticisi olan Google'da kaç kişi çalışıyor?

Google Silikon Vadisi'nin en güçlü firmalarından biri. Sundar Pichai'nin önderliğinde İnternet dünyasında trend belirleyici teknolojilerinin üreticisi olan Google'da çalışan kişi sayısı dudak uçuklatıyor. Aralık 2018 itibarıyla Google'da çalışan kişi sayısı 94 bin 372. Online reklam pastasının da hakim hissedarı olarak kabul edilen Google her geçen gün büyümeye devam ediyor.

Google ile birlikte tüm dünyada fırtınalar estiren Amazon.com, Apple, Twitter ve Facebook gibi ileri teknoloji firmalarının çalışan sayısı da hayrete düşürüyor.

 

Amazon'da Kaç Kişi Çalışıyor?

Amazon, Jeff Bezos'un online kitapçı olarak başlayıp online beyaz eşya ve sebze meyve satışlarına kadar uzanan ve bugün itibarıyla dünyanın en değerli markası. Ülkemizdeki faaliyetlerine geçen sene itibarıyla başlayan Amazon'da çalışan kişi sayısı 613 binden fazla. Bu rakam ülkemizdeki herhangi bir kamu kurumunun taşeronlarıyla birlikte personel sayısından kat kat fazla. Bunda Amazon'un dünyanın farklı ülkelerinde birçok operasyon sürdürmesinin etkisi çok büyük.

Microsoft'ta Kaç Kişi Çalışıyor?

İşletim sistemi sektörünün lideri olan Microsoft, Linux gibi açık kaynak pazarına karşı kişisel bilgisayarlarda hala bir numara. Microsoft'ta 2018 Aralık ayı itibarıyla çalışan kişi sayısı 134 bin 944. Son zamanlarda artırılmış gerçeklik ve oyun stüdyolarına büyük yatırımlar yapan Microsoft işletim sistemi ürünlerinin amiral gemisi pozisyonunu değiştirmeye hazırlanıyor.

Apple'da Kaç Kişi Çalışıyor?

MacBook, iPhone ve iPad gibi devrimsel nitelikteli ürünlerin arkasındaki firma olan Apple da tüm bu işleri çevirebilmek için 132 bin kişiye istihdam sağlıyor. Dünyanın farklı ülkelerinde ofisleri, temsilcilikleri ve mağazaları olan Apple agresif bir şekilde büyümeye devam ediyor. Özellikle Çin pazarında sıkı bir rekabetle karşı karşıya olan firmanın her sene daha iyi ve yenilikçi ürünler çıkarabilmek için milyarlarca dolar Ar&Ge yatırımı yaptığı biliniyor.

Facebook'da Kaç Kişi Çalışıyor?

Mark Zuckerberg liderliğindeki firma sosyal medya sektörünü elinde bulunduruyor. Sadece kendi işe aldığı personelle birlikte değil aynı zamanda WhatsApp, Instagram ve Oculus VR gibi şirketleri de bünyesine katarak toplamda 35 bin 587 kişiye iş imkanı sağlayan Facebook, sosyal medya kavramının sözlük anlamını belirleyen firma.

Twitter'da Kaç Kişi Çalışıyor?

Jack Dorsey her ne kadar kendi şirketinden kovulan CEO'lardan biri olsa da mikro-blog fikrinin sahibi ve Twitter'ı dünya çapında bir fenomene dönüştüren isim oldu. Dorsey'in kurucu ortağı olduğu Twitter'da diğer büyük firmalara nazaran daha mütevazı sayıda kişi çalışıyor. Twitter'da 3 bin 583 kişi çalışıyor.

Konu ile ilgili sitemizdeki en popüler haber: Kendi Kurduğu Şirketten Kovulan 8 CEO

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS